Android Debug Bridge(ADB) Nedir, Nasıl Kullanılır? – Tüm Komut Listesi

Android Debug Bridge, Bu makalede yıllardır kullandığım ve çoğu zaman android cihazlar üzerinde aksiyondan aksiyona atladığım adb ile komut satırından neler yapabileceğimizi göreceğiz. Makale adb dünyasından her öğrendiğim yeni komut ile sürekli güncel tutulacaktır.

Android Debug Bridge(ADB) Nedir, Nasıl Kullanılır? – Tüm Komut Listesi

Android Debug Bridge(ADB) Nedir? Nasıl Kullanılır?

adb dosyası android sdk dizininiz altındaki platform tools dizininde yer almaktadır.  Komut satırından adb yazarak hızlıca işlemleri yapabilmek için ortam değişkenlerinde yer alan kullanıcı değişkenlerindeki Path değişkenine sdk üstteki belirttiğimiz adb dosyasının yer aldığı platform tools dizinini ekleyin komut satırı açıksa yeniden açın böylelikle adb yazınca alttaki gibi bir helper çıktısı alacaksınız. Eğer sdk’nızdaki adb eski ise buradan son halini indirebilirsiniz.

adb
Android Debug Bridge version 1.0.40
Version 4797878
Installed as F:\Android\sdk\platform-tools\adb.exe
global options:
-a listen on all network interfaces, not just localhost
-d use USB device (error if multiple devices connected)
-e use TCP/IP device (error if multiple TCP/IP devices available)
-s SERIAL use device with given serial (overrides $ANDROID_SERIAL)
-t ID use device with given transport id
-H name of adb server host [default=localhost]
-P port of adb server [default=5037]
-L SOCKET listen on given socket for adb server [default=tcp:localhost:5037]
general commands:
devices [-l] list connected devices (-l for long output)
help show this help message
version show version num

Şimdi biraz heyecanlandırma zamanı. Cihaza ne gibi eziyetler çektireceğiz ve hangi komutlar ile nasıl eğleneceğiz hep beraber adım adım gidelim komutlar üzerinden.

Basit Komutlar

install

Bu komut ile cihaza uygulama yükleme işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

adb install .\my_application.apk

Parametreler

  • -r: Uygulama eğer cihazınızda yüklü ise varolan uygulama ile değiştirilmesini sağlar ve mevcut datayı korur.
  • -s: Uygulamanın hafıza kartına yüklenmesi sağlanır.

uninstall

Bu komut ile cihazdan uygulama kaldırma işlemini gerçekleştirebiliyoruz. Uygulamayı kaldırma için adb uninstall komutundan sonra kaldırmak istediğiniz uygulamaya ait olan ve her uygulamaya ait benzersiz bir kimlik kodu olan ve genellikle com. ile başlayan kimlik kodunu girin. Örnek olarak playstore’a web tarayıcından girip twitter uygulaması detayına girdiğinizde alttaki gibi com.twitter.android kimlik koduna sahip olduğunu görüyoruz.

Google Play Store - Twitter Application

adb uninstall com.twitter.android

Parametreler

  • -k: Uygulama kullanımı ile oluşturulmuş dosyaların silinmemesini sağlar, bu seçeneği uygulamayı daha sonra yüklemeyi düşünüyorsanız ve çeşitli ayarlarınızın saklı kalmasını isterseniz kullanabilirsiniz.

devices [-l]

Bu komut adından da anlaşılacağı üzere cihazların listesini vermektedir. Şimdi devices komutunu çalıştırdığımızda nasıl bir çıktı elde ediyoruz görelim.

adb devices
List of devices attached
KAJ01EQ63L device

devices komutu ile usb ile bağlamış olduğum gerçek cihaz görülmektedir. Eğer cihaz hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz -l  parametresini ekleyin üstteki komuta bu parametreyi ekleyince nasıl çıktı alıyoruz bakalım.

adb devices -l
List of devices attached
KAJ01EQ63L device product:E5553 model:E5553 device:E5553

exec-out

adb exec-out screencap -p > 0.png

Ekran görüntüsünü hızlıca alma konusunda ihtiyacınız olursa üstteki kodu kullanmanızı tavsiye ederim çünkü adb shell screencap ve sonrasında adb pull ile dosyayı çekme ile minimum 2sn sürecek ama bu yöntem ile max 100ms’de bilgisayara direkt kayıt işlemi gerçekleştiriliyor.


push

adb push myMusicFile.mp4 /sdcard/music

Klasör içerisindeki tüm dosyaları aktarmak için alttaki gibi bir tanım kullanabilirsiniz.

adb push musics/. /sdcard/musics

reverse

Bu komut genellikle react-native ile cross platform mobil geliştirme yapmak için kullandığımız bir komuttur. Bu reverse komutu ile mobil cihaz ile geliştirme ortamının arasındaki port eşleştirmesini yapabiliriz.

adb reverse tcp:8081 tcp:8081

pull

sdcard altında yer alan music klasörü altındaki myMusicFile.mp4 dosyasını komut satırını hangi dizinde açtıysanız oraya indirme işlemini yapar.

adb pull /sdcard/music/myMusicFile.mp4

reboot

Cihazı yeniden başlatmanızı sağlar.

adb reboot

reboot-bootloader

Cihazı bootloader modunda açılması için cihazı yeniden başlatır. Bootloader ise özelleştirilmiş android işletim sistemlerini yada resmi işletim sistemlerini kurmak için kullanabileceğiniz ortamdı.

adb reboot-bootloader

Shell Komutları

Shell komutları ile çok gelişmiş işlemler yapılabilmektedir üstteki basit komutlar yerine bir sürü parametre ve alt komutlara dalacağınız serüvene inşallah hazırsınızdır yoksa son durumumuz bu şekilde olabilir 🙂

giphy

Shell komutlarını yazabilmek için adb shell yazıp enter’a basın yada shell komut ve parametreleri ile birlikte adb shell komut -parameter şeklinde direkt çalıştırabilirsiniz. Ama bazı komutlar direkt adb shell komut… kullanımında çalışmayabiliyor o yüzden adb shell komutu ile shell’e geçiş yapıp shell komutlarını bu şekilde yapmanız daha doğru olacaktır alttaki shell komutları öncesinde muhakkak adb shell deyip shell’e geçin yapınız sonrasında sizlerle paylaştığım shell kodlarını çalıştırın.

screencap

EKran görüntüsünü almak için kullanabileceğiniz komuttur.

adb shell screencap /sdcard/Android/screenshot.png

Üstteki screencap komutu alternatif olarak alttaki gibi kullanılabilmektedir.

adb shell /system/bin/screencap -p /sdcard/screenshot.png

rm

Dosya silmek için kullanabileceğiniz komuttur. Üstte oluşturduğumuz ekran görüntüsünü silmek için alttaki komutu kullanalım.

adb shell rm /sdcard/Android/screenshot.png

Ekranda o an aktif uygulamaların listesini almak

adb shell
dumpsys window windows | grep Focus
dumpsys window windows | grep Focus
mCurrentFocus=Window{8396cc3 u0 StatusBar}
mFocusedApp=AppWindowToken{4871030 token=Token{44d1973 ActivityRecord{1e01aad u0 com.sonyericsson.home/com.sonymobile.home.HomeActivity t547}}}

Üstteki komutu tek satırda çalıştırmak için adb shell dumpsys window windows | findstr Focus komutunu kullanınız tek satır kullanımda grep tanınmıyor shell içerisindede findstr tanınmıyor iki yazılımcı arasında bir inatlaşma durumu sözkonusu gibi  ben seni tanınam diğeride bende seni tanımam deyince böyle bir durum ortaya çıkmış sanırım 🙂 şaka maka bir yana bu duruma dikkat ediniz.


netcfg

Mobil cihazınızın tüm ağlarına atanmış ip adresi, mac adresi ve bağlantı durumu ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Örnek komut ise altta yer almaktadır.

adb shell netcfg

Bu komut sonrası alttaki gibi onlarca satırın yer aldığı her bir ağ durumuna ilişkin bilgi dönecektir.

rmnet1      DOWN                                                              0.0.0.0/0      0x00001002      00:00:00:00:00:00

ipconfig

netcfg komutuna alternatif olarak kullanabileceğiniz bir komuttur fakat farkı bu komut ile sadece belirli bir ağın durumunu sorgulamak için kullanabilirsiniz. Örnek olarak wlan0 ile wifi ağ bilgisini alabilirsiniz. Örnek kod ve çıktısı altta yer almaktadır.

adb shell ifconfig wlan0

Sonuç olarak üsttekine benzer bir çıktı verecek.

wlan0: ip 192.168.1.40 mask 255.255.255.0 flags [up broadcast running multicast]

Global Parametreler

-s

Eğer bilgisayarınıza birden fazla cihaz(emulator, gerçek) bağlı ise komutun hangi cihazdan uygulanacağını belirtmek için -s parametresini kullanıp cihaz adını girmelisiniz cihaz adına devices komutunu çalıştırarak erişebilirsiniz. Örnek verecek olursak KAJ01EQ63L adlı cihazıma dosya göndermek istiyorum o zaman push kısmındaki kodu şu şekilde revize edebilirim.

adb push -s KAJ01EQ63L myMusicFile.mp4 /sdcard/music

📚 Diğer Android Makaleleri

📚 Kaynaklar


✍ Android Debug Bridge konulu makalemiz için lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Android Debug Bridge makalemizi sosyal medya kanallarından paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (12 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et