C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 provider is not registered on the local machine hatası ve çözümü

C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0, .NET projesi oluştururken Access veya Excel uygulamalarına ait dosyalar ile bağlantı kurmaya kalktığımız zaman başlıktaki hatayı alma olasılığımız var bu hatayı aldığınızda çözüme kavuşmamızın 2-3 yolu var.

C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0 provider is not registered on the local machine hatası ve çözümü

C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0

Microsoft Access Database Engine İle Çözüme Kavuşma

Microsoft Access Database Engine kurulumu yapıp hata aldığınız işlemi tekrar deneyiniz eğer bu adım sizi çözüme kavuşturmadı ise ikinci adıma geçiniz.

Projenin Properties Kısmı İle Sorunu Çözme

Eğer 64 bit işletim sistemind bir proje geliştiriyorsanız ve 1.adımda yazılım ile sorununuz çözülmedi ise o zaman Visual Studio’da solution exporerdan projenize sağ tuş properties deyin. Alttaki görselde işaretlenmiş anlattığım kısım.

Solution Explorer Properties

Properties seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede sırasıyla Build > Platform Target > x64 seçilerek properties penceresi kapatılır. Altta görselde ilgili adımlar işaretlenmiştir.

Visual Studio Properties Penceresi - C# Microsoft.ACE.OLEDB.12.0

Eğer üstteki iki adıma rağmen bir çözüme ulaşamadıysanız son olarak; Üst menüden Build > Configuration Manager > Active solution platform: > Type or select the new platform > x64 seçeneğini seçerek açık pencereleri kapatabilirsiniz.

4.5/5 - (8 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et