Entity Framework Code First İle Oluşturulan Sınıflarda Bazı Propert’ileri Yoksayma

Codefirst olarak oluşturmuş olduğum Entity Framework Database modelimde sınıf içerisine tablo’da karşılığı olmayan bir property tanımladım normalde sadece get olarak tanımlanan propertyler yoksayılıyor fakat set tanımlaması yer alırsa iş değişiyor.

Entity Framework Code first ile oluşturulan sınıflarda bazı propert’ileri yoksayma

Codefirst olarak oluşturmuş olduğum Entity Framework Database modelimde sınıf içerisine tablo’da karşılığı olmayan bir property tanımladım normalde sadece get olarak tanımlanan propertyler yoksayılıyor fakat set tanımlaması yer alırsa iş değişiyor. Eğer set tanımlaması yer alıyorsa property‘de ve karşılığı db’de ilgili tablo’da yoksa o zaman runtime’da hata alma olasılığınız yüksektir.

Şimdi bir örnek ile bu durumu açıklamaya çalışalım Ad ve Soyad alanı ayrı olan bir table class modelimiz olduğunu varsayalım tablomuzun adıda Musteri olsun sürekli olarak son kullanıcı’ya Ad Soyad birleşik göstermek için toplama usülü birleştirmektense bir property tanımlayıp get tanımlamasında bu işlemi tek sefer yapıp projede ilgili tüm yerlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz bu şekilde bir tanımlama ile Entity Framework sadece get tanımı yapıldığından hata vermeyecektir.

Sadece get Tanımı yer alan Adsoyad Property’isi

Yukarıdaki kodda herhangi bir hata yok ve daha öncede belirttiğim gibi Adsoyad alanının tabloda karşılığı olmamasına rağmen sadece get tanımı kullandığımızdan hata vermeyecektir.

Ama eğer set tanımıda olsaydı Adsoyad’da o zaman aşağıdaki gibi NotMapped attribute’ü ile yoksayarak hata almaktan kurtulabiliriz.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et