HTML Translate Attribute Nedir, Neden Kullanılır?

HTML Translate Attribute, Bu makalede basit bir html attribute’ünü paylaşacağım. Bu attribute sayesinde sayfanızda çeviri hizmeti kullanılması durumunda çeviri işleminin translate attribute’ü verdiğiniz elementler için yapılmasını istemeyebiliyorsunuz.

HTML Translate Attribute Nedir, Neden Kullanılır?

HTML Translate Attribute Nedir?

Bu attribute sayesinde sayfanızda çeviri hizmeti kullanılması durumunda çeviri işleminin translate attribute’ü verdiğiniz elementler için yapılmasını istemeyebiliyorsunuz.

Şimdi basit bir translate attribute kullanımını görelim.

Sözdizimi(Syntax)

Üstteki sözdiziminde görüldüğü üzere body içerisinde tanımlı olan herhangi bir html elementinin translate attribute’üne no değeri verdiğimizde bu attribute’ün tanımlandığı elementin sayfanın farklı bir dile dönüştürülmesi durumunda çeviri yapılmamasını sağlayabiliyoruz.

Hemen gerçek bir örnek ile test edelim bu konuyu.

Bu özelliği test edebilmek için basit bir html sayfası oluşturdum. Html sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Demo

image 2
Sayfa dil çeviri işlemi sonrası translate olan ve olmayan elementlerin son durumu

Sonuç

Bu makalede kullanışlı ve basit olan bir html özelliğini sizlerle paylaştık. Bu html özelliği ile sayfanızın google translate ya da farklı bir sayfa çeviri aracı ile dönüştürüldüğünde translate=”no” eklenmiş html elementlerinin göz ardı edilmesini sağlar ve böylelikler hiç bir dil için çeviri işlemi yapılmaz.

Peki bu nerede işimize yarar derseniz şöyle bir örnek verebiliriz. Getir, Yemek Sepeti gibi markaların olduğu bir sayfayı translate ederseniz Getir ve Yemek Sepeti gibi markalarının da çeviriye dahil olduğunu görürsünüz ve hatta bazı ad soyad bilgilerinin de translate edilmesini hiç isteyeceğimizi düşünmüyorum. İşte tam da bu case’ler için kullanılabilecek küçük ama kullanışlı bir html özelliği olduğunu düşünüyorum.


📚 HTML Translate Attribute İle Benzer Makaleler


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (6 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et