HTML Yorum Satırı Kodu Nedir, Nasıl Kullanılır?

HTML Yorum Satırı, tüm kod ortamlarında sonradan müdahelenin daha kolay olması ve başkaları tarafından yazmış olduklarımızın daha kolay anlaşılabilmesi için yorum satırlarını sıklıkla kullanırız. HTML’de de yorum satırı kullanılabilmektedir. Bu makalemizde html yorum satırlarının kullanımını göreceğiz.

HTML Yorum Satırı Kodu Nedir, Nasıl Kullanılır?

HTML’de yorum ekleme, CSS’den biraz daha farklıdır. Yorumu  satırını başlatırken ” <!– ” karakterlerini kullanıyoruz(tırnaklar hariç), yorumu sonlandırmak için ise ” –> ” karakterini kullanıyoruz.

HTML’de Örnek yorum satırı oluşturma kodu

Tabi sadece not almak için yorum satırlarını kullanmıyoruz. İsterseniz kullanmadığınız HTML kodlarını devre dışı bırakmak için de yorum satırlarını kullanabilirsiniz.

HTML’de elementleri devre dışı bırakmak için yorum satırı kullanmak

Üstteki kod bloğunda gördüğünüz gibi ilk kod örneğimizde yer alan h1 etiketini yorum satırlarına alıp devre dışı bıraktık. . Böylelikle yorum satırlarının kendimize sadece not almak için işe yarayan bir özellik olmadığını da canlı olarak görmüş olduk.

HTML’de blokları belirlemek için Yorum satırı kullanmak

Yeni bir tema satın aldığınızda genelde html elemtnlerini şöyle “… başlangıç” ve ” … bitiş ” şeklinde yorum satırları ile görürsünüz.

Not: Yorum satırlarınız eğer özel bir müdahalede bulunmadığınız ya da özel bir işlemden geçirmiyorsanız son kullanıcı tarafından gözükeceğini unutmayınız. O yüzden yorumları yazarken dikkatli olmak lazım. Yalnız değiliz 😊

Sonuç

HTML de yorum satırı özelliğini kullanarak kendimize notlar alabileceğimizi ya da kullanmadığımız HTML kodlarını devre dışı bırakabileceğimizi görmüş olduk.

Kaynaklar


📚 HTML Yorum Satırı Benzeri Makaleler


✍ Lütfen HTML Yorum Satırı konulu makalemiz için olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından HTML Yorum Satırı konulu makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (3 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et