Javascript Random Sayı Üretme – Rastgele

Javascript Random Sayı, Javascript random sayı üretimi için oluşturmuş olduğumuz bu makalede basit ve bol örneklerle konuyu ele alacağız.

Javascript Random Sayı Üretme - Rastgele

Math Random Fonksiyonu Kullanımı

Şimdi bol örneklerimize adım adım geçiş yapalım. İlk örneğimizde çok basit bir şekilde 0 ile 1 arasında değer üretebilen Math.random fonksiyonunu kullanacağız.

Kod

Demo

Sağ’da yer alan run komutuna tıkladığınızda 0 ile 1 arasında üretilmiş random sayıyı görebilirsiniz.


0 – 9 Arasında Sayı Üretmek

Örneğimizde 0 ile 9 arasında bir sayı üreteceğimizi belirttik ama 9 yerine istediğiniz sayısı belirterek üretilecek maksimum sayısal değeri belirleyebilirsiniz. Şimdi 0 ile 9 arasında rastgele sayı üreten kodumuza göz atalım.

Kod

Demo

Sağ’da yer alan run butonuna her tıkladığınızda 0 ile 10 arasında bir değer üretimi sağlayacak. Bir diğer belirtmem gereken konu üstteki kod bloğunda Math.random fonksiyonu tarafından 0 ile 1 arasında ondalıklı sayı üretildiğini ilk örneğimizde canlı canlı şahit olduk. Bu örneğimizde ondalıklı sayıyı tam sayıya dönüştürmek için Math.floor fonksiyonunu kullandık.


Belirlediğiniz Aralıkta Sayı Üretmek

Minimum ve Maksimum değerlerini sizin belirlediğiniz kodun nasıl yazılabildiğine göz atalım hızlıca.

Kod

Demo

Üstteki kodda randomInt adında bir fonksiyon oluşturduk ve fonksiyon min-max adında 2 parametre alıyor. Alınan bu 2 parametreye göre üretilecek rastgele sayı aralığını belirtmiş oluyoruz. min(dahil) max(hariç) sayı üretimini sağlayabiliyorsunuz.

Eğer max değerinin de rastgele üretimde dahil edilmesini ve üretilmesini isterseniz kodunuzu alttaki gibi revize etmelisiniz.


Sonuç

Bu makalede basit ve bol örneklerle javascript Math sınıfının bazı üyelerinden faydalanarak nasıl random sayı üretebileceğimizi gördük.

Kaynaklar


📚 Javascript Random Sayı Benzeri Makaleler


✍ Lütfen Javascript Random Sayı konulu içeriğimiz için olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından Javascript Random Sayı konulu makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et