React Native Android Build “SDK location not found” Hatası ve Çözümü

React native projesini macos işletim sistemine sahip makineden çalıştırmak istediğinizde başlıkta yer alan SDK location not found  hatasını alıyoruz peki bu durumda ne yapacağız çözümüde makale devamında yer alıyor.

React Native Android Build “SDK location not found” Hatası ve Çözümü

React Native Android Build "SDK location not found" Hatası ve Çözümü

Alttaki komut ile android projesini derlemeye çalışıyoruz.

react-native run-android

Fakat makinede android sdk kurulu olsa bile dizim react-native tarafından bilinmediğinden patlıyor ve alttaki hata ile karşılaşmamız olası bir durum.

What went wrong:
A problem occurred evaluating project ‘:app’.
> SDK location not found. Define location with sdk.dir in the local.properties file or with an ANDROID_HOME environment variable.

Bu hata ile karşılaştığınızda android sdk adresini react-native’in tanıması için android klasörü altına local.properties adında dosya oluşturup alttaki gibi içeriğini girmemiz gerekiyor.

Windows

<username> yazan kısma kullanıcı adınızı giriniz. Eğer sdk’nız farklı biz dizine kurulu ise ilgili dizini üstteki dizin ile değiştirin.

MacOS

<username> yazan kısma kullanıcı adınızı giriniz.

Eğer proje bazında bir çözüm değilde genel bir çözüm üretmek için yapmanız gereken alttaki komutları komut satırından çalıştırıp kolayca genel çözüm üretebilirsiniz.

Windows

set PATH=%PATH%;C:\Users\<username>\AppData\Local\Android\sdk\;C:\Users\<username>\AppData\Local\Android\sdk\platform-tools\

Yada windows’da manuel olarak Bİlgisayarım(My Computer) sağ tuş yapın > Özellikler(Properties) >  Gelişmiş Sistem Ayarları(Advanced System Settings) > Ortam Değişkenleri(Environment Variable) > Kullanıcı değişkenleri(User Variables) kısmındaki Path’e çift tıklayın ve C:\Users\<username>\AppData\Local\Android\sdk\ ve C:\Users\<username>\AppData\Local\Android\sdk\platform-tools\ adreslerini ekleyin.

MacOS

export ANDROID_HOME=/Users/<username>/Library/Android/sdk/
export PATH=$PATH:$ANDROID_HOME/tools:$ANDROID_HOME/platform-tools

<username> yazan kısma kullanıcı adınızı giriniz.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et