Telerik Kendo UI Logo

Telerik Kendo UI İçin Bazı İpuçları

Telerik Kendo UI, Dünya üzerinde kullanılan komponent setlerinden en popülerinden biri olan telerik kendo ui için bu makalede güncel olarak ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Dünya üzerinde kullanılan component setlerinden en popülerinden biri olan Telerik Kendo UI için bu makalede güncel olarak ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağım.

Kendo UI ile ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Upload

Validasyon’a takılan tüm dosyalara erişip bu dosyaların 5 saniye sonra silinmesini sağlıyoruz.

Chart

Chart Değerlerine Binlik Ayracı Ekleme

DropDownList

Dropdownlist için Seçiniz.. veya boş bir satır ekleme

Kullanıcı seçimini zorunlu yapmamak için select elementine normalde ilk başa boş bir option etiketi ekleriz böylelikle kullanıcı o elementi boş geçebilir ama kendoDropDownList kullandığınızda javascript tarafında veya angular tarafında ekstra olaylara bulaşmadan optionLabel özelliği ile bu sorunu aşabilirsiniz. Bu olayı çözmenin iki farklı yolunu göstereceğim siz hangisi işinize yarıyor ise onu kullanabilirsiniz.

Javascript

AngularJS

Grid

Grid Hücresinin İçeriğini Sağa Yaslı Yapma

Kendo grid hücrelerinin içeriğini sağa ve sola yaslı şekilde yapmak için yapmanız gereken kendo grid’e ait columns property’isi içerisinde attributes property’sini kullanmak. Aslında birden fazla yolu var bunu sağlamanın fakat önerebileceğim en temiz yol bu.

Javascript

Attributes property’isi içerisinde style attribute’ü tanımladığımız gibi class attribute’üde tanımlayıp text-align css özelliği tanımlanmış css classın adını verebilirsiniz.

Scheduler

Kendo scheduler’da agenda görünümünde diğer görünümlerde olduğu gibi üzerine tıklayınca edit moduna geçiş yapılmıyor bu linktende göreceğiniz üzere kendo’daki meslektaşımız agenda görünümünde bu özelliğin çalışmadığını bu özelliğin kullanımı için diğer görünümlere geçilmesi gerektiği söylenmiş fakat post’u açan kişi bu konuda öneri istemiş ve sizinle paylaşacağım kod blokları önerilmiş.

Diğer Bilgiler

Kendo Kültür Değişimi

Kendo çoklu dili destekliyor eğer projeniz çoklu dile sahip ise o zaman projenizde aktif olan dile göre sizinde kendonun kültür’ünü ayarlamanız gerekiyor bunu yapmak için tek satır javascript kodu kullanmanız yetiyor. Örnek türkçe için dil ve ülke kodu birleşiminden oluşan alttaki tanımlama ile kendo bileşenlerinin türkçe olmasını sağlıyoruz.

Dikkat etmeniz gereken bir durum kullanmak istediğiniz kültür’e ait javascript dosyalarının sayfanıza dahil edildiğinden emin olun(üstteki kodda yer alıyor) eğer kendo paketini indirdiğinizde herhangi bir değişiklik yapmadıysanız bileşenlere ait javascript dosyalarının olduğu dizinde cultures ve messages adında iki klasör yer alıyor ve her iki klasörde ayarlayacağınız dile özel tanımlamalar yer alıyor örnek olarak cultures klasörü altında javascript  dosyası içerisinde tarih-saat, gün, para birimi, sayısal işlemlerdeki işaretler gibi bir çok tanımlama yer alıyor. messages içerisinde bileşenlere ait mesajlar, başlıklar yer alıyor.

Kendo Ikon Font Paketi

Kendo’nun font simge paketine dahil olan simgeleri görüntülemek ve simgelere ait class’lara gözatmak için altta sizinle paylaştığımız linki ziyaret ediniz.

Ikon Fontu: https://docs.telerik.com/kendo-ui/styles-and-layout/icons-web#list-of-font-icons

5/5 - (3 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et