Xcode permission denied hatası ve çözümü

Xcode permission denied, xcode ile ios uygulamasını build etmeye çalıştığımda bazı dosyalarda permission denied hatası yüzünden build işleminin kesildiğini gördüm bu hatayı araştırdığımda makale devamında ki yöntem ile kolayca sorunu aşabildim.

Xcode permission denied hatası ve çözümü

Xcode permission denied hatası ve çözümü

Xcode üzerinde build esnasında aldığım hatanın içeriği tam olarak şu şekilde.

/Users/muratoner/Library/Developer/Xcode/DerivedData/MyApp-xcvbnm/Build/Intermediates.noindex/MyApp.build/Debug-iphonesimulator/MyApp.build/Script-xcvbnm.sh: line 2: /Users/muratoner/Desktop/My.Projects/Mobile/myapp-ios/myapp/Pods/Target Support Files/Pods-MyApp/Pods-MyApp-resources.sh: Permission denied

Command PhaseScriptExecution failed with a nonzero exit code

Bu hatayı çözmek için şöyle bir adım izlemeniz gerekmektedir. Çözüm adımına geçmeden önce hatanın neden kaynaklandığından ufak bir mahsedelim bir şekilde dosyanın okuma/yazma yetkilerinde oluşan bir sıkıntıdan dolayı build mekanizması yetkisiz işlem adında bir hata fırlatmaktadır. Bu sorunu çözmek için ise uygulayacağımız adım şu şekilde.

Terminal aracımızı açıp alttaki gibi kodumuzu çalıştırdığımızda permission denied yani yetkisiz işlem diyerek build işlemini kesmesine sebep olan ve ihtiyaç duyduğu yetkiyi tanımlayabilmiş olacağız.

chmod a+x “/Users/muratoner/Desktop/My.Projects/Mobile/myapp-ios/myapp/Pods/Target Support Files/Pods-MyApp/Pods-MyApp-resources.sh”

Üstteki kodda “chmod a+x” kodundan sonra girmiş olduğumuz path’i direkt olarak bize verilen hata içerisinde “Permission denied” cümlesinden önce gözüken path’i doğrudan alıp üstteki tırnaklar içerisinde yer alan path ile değiştirerek çalıştırabilirsiniz.

Not: Bazen birden fazla permission denied hatası ile karşılaşabilmekteyiz o yüzden alttaki kodu çalıştırdıktan sonra diğer permission denied hatalarındaki path’e dikkat ediniz aynı dosya için fırlattığı permission denied hatası olmadığını farkedeceksiniz.

Eğer üstte anlatılanlar size yardımcı olmadıysa yada desteğe ihtiyacınız var ise bana yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

📚 İlgilenebileceğiniz Diğer Bazı Kaynaklar


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et