Javascript Kütüphaneleri

En sık kullandığım yada beğendiğim javascript kütüphanelerinin tek bir yerden yönetebilmek ve erişebilmek adına bu sayfadan paylaşmayı uygun gördüm umarım bu paylaşımlar sizlerinde hoşuna gider.

📂 Javascript Kütüphaneleri

Javascript Background

📂 Grid

📃 DataTables

Herhalde piyasada kullanılabilecek Javascript için en iyi Grid kütüphanesidir. Yıllardır kendimde neredeyse tüm projelerde güvenle kullandığım kütüphanedir çok detaylı konfigürasyon seçeneği ve ek pluginleri ile oluşabilecek tüm ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek seviyededir. Ayrıca neredeyse satın alabileceğiniz tüm admin template’lerde template ile uyumlu olması için DataTables kütüphanesine özel yazılmış CSS’ler ile karşılaşabilirsiniz. Belki de farkında olmadan DataTables kullanmış olabilirsiniz 🙂

🌍 Site: datatables.net

📂 Select

📃 Selectize.js

Çoklu yada tekli seçim ama her bir seçenek için birden çok detay sunmak ve bu birden çok seçeneği görsel olarak sunmak istiyorsanız tam olarak 7kb(gzipped) olan javascript kütüphanesi ile dolu dolu özelliğe sahip seçim tek yada çoklu seçim özelliklerini kullanabilirsiniz. Klasik select gibi basit gösterimlerden sunabilirsiniz, yada async olarak yüklenen adresleri bağlayabilir ve aradığınız metne göre select’i doldurabilirsiniz tamamen hayal gücünüze kalmış bir durum.

📃 Chosen

Yine select için görsel olarak tekli yada çoklu seçim için kullanabileceğiniz kaliteli kütüphanelerden biri.

📃 Select2

Yine select için görsel olarak tekli yada çoklu seçim için kullanabileceğiniz kaliteli kütüphanelerden biri.

🌍 Site: select2.org

📂 Bildirim

📃 SweetAlert2

Alert, Dialog, Confirm ve Progress işlemleriniz için kullanabileceğiniz kullanışlı bir kütüphanedir.

📃 Notiflix

Bursalı bir arkadaşımızın yapmış olduğu ve oldukça güçlü olan bu javascript kütüphanesi ile dialog, confirm, input ve loading ekranları ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

🌍 Site: notiflix.com

📂 Ses

📃 HOWLER.JS

logo

Modern web dünyası için geliştirilmiş olan bu javascript kütüphanesi ile kolaylıkla projelerinizde media player olayları için kullanabilirsiniz.

Özellikler

  • gzipped sıkıştırması ile sadece 7KB
  • Hiçbir dış kütüphane bağımlılığı yoktur.
  • Tüm tarayıcılarda IE9+ dahil güvenle kullanabilirsiniz.
  • Cordova’da kullanabilirsiniz.
  • Otomatik cache mekanizması.
  • MP3, MPEG, OPUS, OGG, OGA, WAV, AAC, CAF, M4A, MP4, WEBA, WEBM, DOLBY, FLAC dosya formatları desteklenmektedir.
🌍 Site: howlerjs.com

📂 Ağ

📃 Offline.js

İnternet bağlantısı olmadığında kullanıcıyı etkileşimli bir biçimde bilgilendirmek ve ona göre bazı eylemler gerçekleştirebilmek için kullanabileceğiniz kullanışlı bir kütüphanedir.

🌍 Site: offline

📂 Syntax Highlighter

📃 EnlighterJS

Kodlarınızı blog yada sayfanızda paylaşmak istediğinizde okunaklı bir şekilde ziyaretçilere sunmak açısından js highlighter kütüphaneleri kullanırız piyasada birçok highlighter aracı bulunmaktadır işte bunlardan biride EnlighterJS adlı javascript kütüphenesidir, eğer ihtiyaç duyarsanız bir gözatmanızı öneririm.

🌍 Site: enlighterjs.org

📂 Diğer Araçlar

📃 visibilityjs

Web projelerinizin bulunduğu sekme yada pencerenin aktif olma yada olmama durumuna göre gerçekleştireceğiniz farklı olaylar varsa visibility.js adlı eklentiyi kullanarak bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


📚 Diğer Javascript Konulu Kaynaklarımız


✍ Javascript Küütphaneleri adlı sayfamız için lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Javascript Kütüphaneleri adlı sayfamızı sosyal medya kanallarından paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.