Android SDK Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Android geliştirme işlemini makinenizde gerçekleştirmek için Android SDK’nın makinenize kurulu olması gerekmektedir. Android SDK kurulumunu makinenize gerçekleştirmek için yapmanız gereken adımlar makale devamında anlatışmıştır.

Android SDK Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Android SDK Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Android SDK’sının son sürümünü https://developer.android.com/studio/#command-tools adresinden ortamınıza uygun paketi indirmelisiniiz. İndirdikten sonra istediğiniz dizine çıkartabilirsiniz herhangi bir kurulum gerektirmemektedir sadece komut satırından global olarak android sdk araçlarına erişebilmek için işletim sistemi ortam değişkenlerine android sdk için bazı yolların girilmesi gerekmektedir. Ben çıkarma işlemini D:\android klasörüne yaptım siz tercihen istediğiniz dizine çıkarabilirsiniz D:\android altındaki hangi yolları ortam değişkenlerine gireceğinizi Şekil 1’de 5.adımda ilk 4 Path değişkeni değerinde olduğu gibi kendi yolunuza göre değiştirip girişini yapmalısınız.

Flutter System Environments

Üstteki Şekil 1 görselinde 5.adımda en sondaki C:\flutter\bin değeri hariç diğer 5 yolun sizde de olması gerekiyor. İlk 4’ü android sdk’ya ait yollardır ama 5. değer JDK(Java Development Kit) aracına ait yoldur Android SDK’yı kullanabilmek için bu paketin kurulumun yapılması gerekmektedir. JDK(Java Development Kit) paketinin kurulumu için Flutter Ortamı Nasıl Kurulur ve Neler Gerekiyor? adlı makaleye gözatmanızı öneririm.

📚 Diğer Android Makaleleri


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et