ASP.NET MVC Html Helper Elemanları

ASP.NET MVC Html Helper, Bu makalemizde ASP.NET mvc ile html nesneleri oluşturma konusunda bizlere kısa kod ile çok faydası olaran Html.Helper elemanlarını örnekler ile inceliyor olacağız.

ASP.NET MVC Html Helper Elemanları

ASP.NET MVC Html Helper

ActionLink

Html’de a(anchor) etiketini bilmeyen yoktur herhalde işe ActionLink url’i tanımlanmış Adı Test olan bir a(anchor) link oluşturmaktadır şimdi örnek kod ve çıktısına gözatalım.

İlk parametreye oluşacak linkin adını ikinci parametreye Action’umuzun adını üçüncü parametreye Action’un bulunduğu Controller’in adını belirtiyoruz.

Html Çıktı

RouteLink

ActionLink ile aynı işi görmektedir sadece sözdiziminde farklılık bulunaktadır.

Html Çıktı

CheckBox

Html’deki klasik chechbox inputları oluşturmak için kullanılan html helper’idir. İlk parametreye id ve name’ini belirtiyoruz 2.parametreye’de default değerini set ediyoruz işaretli-işaretsiz olacak diye.

Html Çıktı

Strongly-Typed versiyon;

Hidden

Hidden input elemanını oluşturmak için kullanılır. Kullanımı;

Html çıktısı

Strongly-Typed versiyon;

Password

Şifre girişi yapmak için oluşturulan textbox. Böylece şifre girilecek alan maskelenir.

Html çıktısı

Strongly-Typed versiyon;

RadioButton

RadioButton elemanı birden fazla seçenek içerisinden sadece bir tanesinin seçimi için kullanılır ve grup olarak bir arada bulunan elemanlar içerisinden seçilir. Örneğin bir renk seçimi yapmak için. MVC ile kullanırken, radio butonların grup olmasını istiyorsak aynı name özelliğini vermemiz gerekli. Örneğin;

Html çıktısı

Strongly-Typed versiyon;

Strongly-Typed versiyonda 1,2,3 gibi değerler girdik. Bunun anlamı kullanıcı hangisini seçerse, seçilen kategori için belirlenen değer modele bağlanacak demektir.

Kaynak

4.5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et