ASP.NET MVC Remote Attribute Kullanımı

ASP.NET MVC’de remote attribute ile farklı konumdaki metodlara property’e ait değeri göndererek kontrol işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz örnek olarak sıkça karşılaştığımız kullanıcı adı kontrolü gibi kontrolleri remote attribute’ü ile yapabilirsiniz.

ASP.NET MVC Remote Attribute Kullanımı

Gerekenler

Remote attribute’ünü çalışması için aşağıdaki scriptleri projenizin Scripts klasörü altına ekleyin ve sayfanıza referans olarak ekleyin eğer jquery versiyonu farklıysa versiyon numarasını kendi projenizdeki ile değiştirebilirsiniz.

Veritabanı

Projemizde kullanacağımız tablo şu şekilde;

MVC Projemizde veritabanı işlemlerimiz için EntityFramework kullanacağız.

Kullanıcı Kontrolü

HomeController'imiz altındaki kullanıcı kontrolünü yapacağımız metod şu şekilde;

Remote Attribute Kullanımı

Remote attribute'ünü kullanmak için partial class anahtar kelimesi ile Entity tarafından oluşturulan tblKullanici sınıfını geliştirmiş olacağız.

Kullanici.cs

Remote attribute'e parametreler sırasıyla Kullanıcı kontrolünün yapılacağı metod - kontrolün yapılacağı metodun bulunduğu controller sınıfı diğer parametreler ise opsiyonel ben sadece ErrorMessage'i kullanarak veritabanından kullanıcının girmiş olduğu kullanıcı adı ile eşleşen kayıt bulunduğu taktirde kullanıcıya vereceğim uyarıyı belirttim.

Sonuç

8fRlcLbwLJ5SsAAAAASUVORK5CYII=

Sonuç resmindende görmüş olduğunuz gibi KullaniciAdi'na onermurat yazdığımda veritabanında eşleşen bir kayıt bulundu ve kullanıcıya uyarı verildi.

Kaynak Kodu İndir

İçeriği puanla diğer kullanıcılara ışık tut

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et