C# Random Sınıfı Nedir, Örnekli Nasıl Kullanılır?

C# Random sınıfı, C#’ta uygulama geliştirirken rastgele değerlere ihtiyaç duyabiliriz. Bu gibi ihtiyaçları C# tarafında giderebilmek için Random sınıfı kullanılabilir.

C# Random Sınıfı Nedir, Örnekli Nasıl Kullanılır?

C# Random Sınıfı Nedir, Örnekli Nasıl Kullanılır? Rastgele sayı üretebilmemiz için öncelikle Random sınıfından bir örnek almalıyız.

Buradaki yarattığımız nesnenin adı rnd dir. Şimdi bu nesne üzerinden Random sınıfının metotlarına erişebileceğiz.

Birinci örnekte: 10 ile 20 arasında int türden rastgele bir sayı üretilir, 10 dâhil ancak 20 dahil değildir. İkinci örnekte: 0 ile 50 arasında int türden rastgele bir sayı üretilir, 0 dâhil ancak 50 dahil değildir. Üçüncü örnekte: int türden pozitif herhangi bir sayı üretilir. Dördüncü örnekte: double türden 0.0 ile 1 arasında rastgele bir sayı üretilir.

Random sınıfı System isim alanı namespace içinde bulunduğu için programımızın başında using System; satırının bulunması rastgele sayı üretme metotlarını kullanabilmemiz için yeterlidir.

Demo

Üstte yer alan kodlarımızı basitçe bir demoda göz atalım ve ne gibi sonuçlar aldığımızı doğrudan görelim. İsterseniz alttaki demo üzerinden kendi örnek kodlarınızı yazıp çalıştırabilirsiniz.


📚 Benzer Kaynaklar


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

İçeriği puanla diğer kullanıcılara ışık tut

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et