Gitignore Çalışmama Sorunu Nasıl Giderilir?

Git versiyon kontrol sistemi kullanılarak geliştirme ortamınızdaki gereksiz değişiklikleri otomatik olarak gözardı etmek ve sürekli repository’e bu değişiklikleri göndermemek için kullandığımız .gitignore dosyasının istediğiniz gibi çalışmadığını düşünüyorsanız sorununuzu 2 satırda halledebileceğiniz koda makale devamından ulaşabilirsiniz.

Gitignore Çalışmama Sorunu Nasıl Giderilir?

Gitignore Çalışmama Sorunu Nasıl Giderilir?

Problemi yaşama nedeninizden başlarsak eğer normalde git reposunu oluşturur oluşturmaz içerisine projenizi oluşturmadan önce projenize uygun olan git ignore dosyasını atmalısınız. gitignore dosyanızın root dizinde olması önerilir yani gizli klasör olan .git klasörü ile aynı dizinde olması önerilir. Ayrıca projenize uygun gitignore dosyası elde etmek için gitignore.io sitesini kullabilirsiniz. Projenize uygun gitignore dosyasını oluşturup uygun dizine attıktan sonra artık projenizi oluşturabilirsiniz.

Fakat mevcutta projeniz var ve bu projeye gitignore dosyasını eklediniz bu durumda istemediğiniz dosyalar halen commit sırasında karşınıza çıkıyor ise yapacağınız işlem şudur; tüm dosyaların takipten çıkarılması ve sonrasında tekrar takip edilmek üzere eklenmesi gerekmektedir. Merak etmeyin bu işlemi manuel yapmayacağız alttaki iki satır kod ile gerçekleştireceğiz. Peki bu işlemi neden yapıyoruz çünkü proje oluşturulmadan önce git ignore dosyası oluşturmadığınız için git sistemi yoksaymak için bir git ignore dosyası bulamadığından tüm dosyaları takip edilecek dosya olarak işaretlemektedir ve sorun tam olarak buradan başlamaktadır.

Sonraki projelerinizde muhakkak önce projenize uygun gitignore dosyasını oluşturunuz sonrasında projenizi oluşturunuz böylelikle bu sorunu tekrar yaşamayacaksınız.

NOT: Altta sizlerle paylaşacağım kodu uygulamadan önce mutlaka tüm kodlarınızın yedeğinin alındığından yada commitlendiğinden emin olun eğer commitlenmemiş dosyanız yok ise güvenle devam edebilirsiniz.

git rm -rf --cached .
git add .

Umarım üstteki kod benim sorunumu çözdüğü gibi sizin de sorununuzu çözmüştür ve umarım yedek almadan yada tüm dosyaları commitlemeden bu kodu çalıştırmamışsınızdır.

Eğer tüm önerileri tek tek uygulamış olmanıza rağmen halen sorununuz çözülmediyse yorum kısmından yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.


📚 İlginizi Çekebilecek Bazı Makaleler


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et