Html a Etiketi Nedir? Link (Bağlantı) Ekleme / Oluşturma

Html a Etiketi, Html dünyasında belki de en sık kullanılan elementlerden biri a etiketidir ve genel olarak link yada bağlantı elementi olarak da telafuz edilebilmektedir.

Html a Etiketi Nedir? Link (Bağlantı) Ekleme / Oluşturma

Html a Etiketi Nedir? Link (Bağlantı) Ekleme / Oluşturma

Farklı bir domain’e yönlendirme

<a> etiketi ile başka bir domain(alan adı)’e yönlendirme, aynı domain içerisinde farklı bir sayfaya yönlendirme, telefon numarası arama yada mail uygulamaları üzerinde belirlediğiniz bir adrese mail gönderimi gibi konular yine a etiketi ile yapılabilmektedir. Html içerisinde en basit şekilde <a> etiketini kullanımı şu şekildedir. Alttaki örnek en basit anlamda farklı bir domain’e yönlendirme linki oluşturmaya yarıyor.

Demo


Aynı domain’de farklı sayfaya yönlendirme

Üstteki basitlikte aynı domain içerisinde farklı bir sayfaya yönlendirme ihtiyacını alttaki link ile sağlayabiliyorsunuz.

Demo


Farklı Html Elementlerini <a> etiketi ile sarmak

Html a etiketi içerisine sadece bir metin tanımlamak zorunda değilsiniz. İstediğiniz html elementini <a> etiketleri ile sararak elementlerinizi tıklanabilir yapabilirsiniz. Örnek olarak bir img etiketini a etiketi ile sararak tıklanabilir bir görsel nasıl yapılabilir görelim.

Demo

<a> etiketi ve href mailto özelliği kullanılarak mail gönderme konusunda çok detaylı makaleye Html <a> Etiketi ve mailto Protokolü ile Mail Gönderme göz atmanızı tavsiye ederim. Diğer href özellikleri için de Html a Etiketi href Özelliği İle İlgili Bilinmesi Gerekenler makalesine göz atmanızı kesinlikle öneririm.


📚 Benzer Kaynaklar


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et