HTML link(Bağlantı) ekleme – link verme nasıl yapılır?

HTML Link, HTML’de en çok kullanılan etiketlerden biri de a(anchor) etiketidir. bu etiket ile genellikler farklı sitelere absolute link verme veya site içerisinde kullanıcının daha rahat dolaşabilmesi için site içi relative linkler verilebilir.

HTML link(Bağlantı) ekleme - link verme nasıl yapılır?

Html a etiketinde farklı bir siteye yönlendirme yapmak için alttaki örnektede göründüğü üzere http(s) protokolü ile başlayan bir link vermelisiniz.

Farklı Bir Siteye Link Verme

Kod

Demo


Site içindeki sayfalara yönlendirme

Site içerisindeki sayfalara yönlendirme yaparken eğer bulunduğunuz sayfa ile yönlendireceğiz sayfa aynı dizindeyse o zaman alttaki şekilde bir link oluşturmalısınız.

Kod

Demo


Üst dizine çıkma

Kod

Demo

Eğer yönlendireceğiz sayfa bir üst dizinde ise üstteki örnekte yer alan yonlendirilecekSayfa.html değeri başına ../ eklemesini yaparsanız yonlendirilecek sayfayı linkin bulunduğu sayfanız bir üst dizininde arar eğer iki tane ../../ eklerseniz bu defa linkin bulunduğu dizinin 2 üst dizinine çıkar ve yönlendirilecek dosyayı orada arar.

Nesneler arası yönlendirme

Sayfanın farklı bir konumuna a etiketi ile yönlendirebilirsiniz kullacıyı sayfa yenilemesi yapmadan yönlendireceğiz yerin id değerini başına # karakteri koyarak gerçekleştirebilirsiniz.Örnek olarak alttaki linkte sayfa yenilenmeden kullanıcıyı ust id degerine sahip nesneye yönlendirilmesi yapılıyor.

Kod

Demo


Javascript Kodu Çalıştırma

Javascript kodu çalıştırma isterseniz direk olarak javascript kodu çalıştırabilirsiniz linke tıklandığında ekrana Murat ÖNER içeriğinde bir uyarı çıkacaktır.

Kod

Demo


Mailto kullanımı ile Eposta gönderimi sağlama

Bilgisayardaki varsayılan eposta istemcisi kullanılarak mail adresi gönderimi ile ilgili kolayca yönlendirme yapılmaktadır. Çoğu email istemcisi mailto: değişkenindeki mail adresini alıp gönderilecek mail adresi kısmına direk olarak eklemektedir Thunderbird, Gmail, Outlook gibi yazılımlar. Örnek bir mailto linki aşağıdaki gibi oluşturulabilir.

Kod

Demo

Mailto ile ilgili çok daha detaylı bigi için buradaki makaleye gözatabilirsiniz.

Tel kullanımı ile belirli bir numaranın aranması

Tel kullanımı mailto ile aynıdır sadece ilk değişken olarak mailto: yerine tel: yazıp ardından bu linke tıklandığında aranacak numara girilmelidir girilen numara voip ve akıllı telefonlar tarafından tel belirteci sayesinde bir numara olduğu anlaşılacak ve tıklandığından arama işlemi kolaylıkla yapılabilecek. Örnek olarak alttaki koda gözatabilirsiniz.

Kod

Demo

HTML Link Makalesi Sonucu

Anchor etiketi ile ilgili birçok farklı özellikler kullanılmakta fakat ben en çok kullanılanları anlatmaya çalıştım.

📚 HTML Link(Bağlantı) Benzer Makaleler


✍ Lütfen HTML link ile alakalı olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.🔗 Sosyal medya kanallarından HTML link konulu makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.
5/5 - (6 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et