HttpWebRequest ve WebRequest Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

WebRequest ile http adreslerinden bazı verileri elde edip üzerinde işlemler yapmamız gereken durumlar olabiliyor bu gibi durumlarda eğer elde etmek istediğiniz içerik içerisinde Türkçe karakter mevcut ise ve bu türkçe karakterleri düzgün biçimde elde edemiyorsanız Encoding kullanımıyla kolayca bu sorunu aşabilirsiniz.

HttpWebRequest ve WebRequest Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

HttpWebRequest ve WebRequest Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Bu sorunun çözümü için yapmanız gereken tek şey Request nesnenize ait GetResponse() metodu yardımıyla elde ettiğiniz Stream nesnesini StreamReader sınıfı ile okumaya çalışırken Encoding parametresinin yer aldığı bir constructor’a Encoding.GetEncoding("iso-8859-9") kodu ile ISO-8859-9 türündeki encoding’i elde edip constructor’ın sizden istediği Encoding’i sorunsuz şekilde vermiş olursunuz şimdi StreamReader’ın kullanabileceğimiz constructor’larına gözatalım.

Kullanmış olduğumuz public StreamReader(Stream stream, Encoding encoding); constructor’ı üstteki kodda seçili olarak gösterilmiştir.

Şimdi kullanacağımız örnek encoding ve üstteki kullanacağımızı söylediğimiz constructor ile hazırladığımız örnek kod bloğu altta mevcuttur.

Örnek Kod

Üstteki kod bloğununun Encoding’li ve Encoding’siz halini demo olarak altta görebilirsiniz.

Demo

 

Başka bir makalede görüşmek dileğiyle olumlu, olumsuz tüm geri dönüşlerinizi yorum olarak bırakmayı unutmayınız.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et