Jupyter Notebook Nedir? Nasıl Kurulur?

Jupyter notebook, python kod parçalarını adım adım çalıştırmaya, her kod parçacığının çıktısını almanıza olanak sağlayan local bir web projesidir. Sadece girilen kod parçalarınızı çalıştırmaya ve çıktı vermeye yaramıyor. İstediğiniz her yeri notlarla doldurabileceğiniz interaktif bir not defteri olarak ta düşünebilirsiniz. Son olarak çıkış hedefi python kodları için olan bu proje’ye kernel adı verilen yapı ile bir çok dili entegre ederek neredeyse tüm diller için interaktif not defterine dönüştürebiliyorsunuz.

📃 Jupyter Notebook Nedir? Nasıl Kurulur?

Jupyter Logo

İlk çıktığında python kod parçalarını çalıştırmak için kullanılabilir durumdayken şimdi 100’e yakın kernel ile istediğiniz dil ve ortam için not defteri tutmanıza imkan sağlıyor. Bu kernel’in en yeni üyelerinden biri .net core kernel’idir.

Jupyter Notebook kurabilmek için windows ortamınızda Python kurulu olması gerekiyor. Python kurmak için alttaki seçeneklerden size uygun olanı tercih edip kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

🛠 Manuel İndir/Kur

https://www.python.org/downloads/ adresinden python kurulum dosyasını indirerek kendiniz kurabilirsiniz.

Not: Kurulum sırasında Add Python 3.9 to PATH gibi bir seçenek görürseniz işaretlemelisiniz. Yoksa bir sonraki adıma geçemeyeceksiniz.


🛠 Otomatik Kurulum

Windows

Eğer sisteminizde Chocolately paket yöneticisi varsa alttaki komut ile otomatik indirme ve kurma avantajından faydalanabilirsiniz.

Chocolately İle  Kur
choco install python

Python’ın sisteminize kurulup kurulmadığını test etmek için alttaki komutu çalıştırabilirsiniz. Çalıştırdıktan sonra size python versiyonu dönmesi gerekiyor eğer ‘python’ is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file. gibi bir sonuç dönerse kurulum yapıldığında ortam değişkenlerine python yolu otomatik olarak eklenememiştir yada diğer bir ihtimal kurulum öncesi açık olan bir komut satırından bu işlemi denediyseniz komut satırını yeniden başlatın ve alttaki komutu tekrar çalıştırın.

python -V
Python 3.9.0

Üstteki çıktıdan sistemde 3.9.0 versiyonlu python kurulu olduğunu anlıyoruz.


🛠 Jupyter Notebook Kurulumu

Şimdi ise Juyther Notebook kurulumunu gerçekleştireceğiz. Python paket yöneticisi olan pip üzerinden yüklemiz için 2 paket önerdik. Alttaki komutlardan birini kullanarak kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

pip install notebook
Successfully installed

veya

pip install jupyterlab
Successfully installed

Üstteki komuttan da başarılı bir şekilde geçtiysek alttaki komutu çalıştırıp notebook web projesinin açılmasını sağlayabilirsiniz.

jupyter notebook

Üstteki komutu çalıştırdıktan sonra altta gördüğünüz gibi basit bir python kod bloklarını çalıştırabileğim notdefteri oluşturdum ve bu not defteri içerisinde örnek bir markdown başlık, python kodum, python kodumun anlık çıktısı ve bazı notlarım iç içe görülmektedir. Bu şekilde yeni dil, teknoloji ve kütüphaneleri kolayca deneyebilirsiniz.


🎉 Sonuç

Jupyter Notebook Demo


🗃 Jupyter Stack

Son olarak Jupyter’i sadece not defteri diyerek küçümsememek için alttaki model’den göz atarsanız ne kadar güçlü bir proje olduğunu görebilirsiniz. Ağırlıklı olarak araştırmacılar ve öğrenciler tarafından kullanılan karmaşık bir web uygulaması olan proje, kavramsal olarak frontend ve backend olarak ayrılabilir. Programlama dilleriyle ilgili olarak, Python backend için kullanılırken, LESS stil sayfası dili frontend için HTML ve Javascript ile birlikte kullanılır. Python’un birlikte çalışabilirliği sayesinde proje Windows, Mac OS X ve diğer Unix benzeri sistemler dahil olmak üzere çoğu platformda çalışabilir. Resmi olarak desteklenen tarayıcılara dair net bilgi yoktur, ancak belgeler Chrome, Firefox veya Safari kullanımını önermektedir.

Jupyter Context


📚 Jupyter Notebook İle Alakalı Diğer Makaleler


Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et