Oracle Dual Tablosu Nedir?

Oracle Dual – Mssql, Access, Mysql’de fromsuz bir sorgu yazmanıza izin verilirken oracle ve bazı veri tabanı yönetim sistemlerinde from’suz sorgu yazmanıza izin verilmiyor. Bu makalede fromsuz sorgu yazarak hallettiğimiz işlemleri oracle’da nasıl yapabileceğimizi göreceğiz.

Oracle Dual Tablosu Nedir?

Oracle DualOracle ve bazı veritabanı yönetim sistemleri tarafından varsayılan olarak oluşturulan özel tek kolonlu ve tek satırlık veri içeren tablodur. Oracleda dual tablosu içerisinde bir tane DUMMY adında VARCHAR2(1) tipinde bir kolon ve X değeri bulunan bir satır yer almaktadır. From anahtar kelimesi olmadan sorgu yazamama sorununu ortadan kaldırmak adına böyle bir varsayılan tablo yapısı oluşturulmuştur.

Örnek Kullanım

Sqlserver, Access, MySQL veritabanı yönetim sistemlerinde alttaki sorgu sonucunda 2 dönecektir ve from anahtar kelimesi kullanmamıza gerek yoktur.

Sonuç

 1+1
 2

Üstteki sonuçda 1+1 ifadesinin kolon adı ve matematiksel işlem sonucunda toplama işlevini yerine getirerek 2 değerini görmekteyiz.

Oracle sql sözdiziminde from ifadesi zorunludur ama bazı sorgular tablo tanımı gerektirmez. Biz şimdilik from anahtar kelimesi olmadan sorgu çalıştıramadığımızı bilelim.

Sorgu Çıktısı

Başlıksız 1 3

Bu makalede kısaca oracle’da from ifadesi olmadan sorgu yazılamaması durumunda karşılaştığım dual tablosunu örneklerle anlatmaya çalıştım.

Başka bir makalede görüşmek dileğiyle. Kodlu günler.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et