Validation Failed For One Or More Entities Hata Çözümü

Validation Failed For One Or More Entities, Bu hataya veritabanındaki bir alanın boyutunun aşması sonucunda ulaştım. Bu sorunun çözümü için ise projemin debug’da hangi alana fazla değer gönderdiğini bulup hatayı giderdim yalnız veritabanında ki çok farklı işlemler sonucunda bu ‘entities validation’ hatasına düşebilirsiniz.

Validation Failed For One Or More Entities Hata Çözümü

Validation Failed For One Or More Entities Hatası Ve Çözümü

EntityFramework’de SaveChanges işlemi sonucunda aldığım hata şu şekildedir.

Validation failed for one or more entities. See ‘EntityValidationErrors’ property for more details.

Çözümü ise anlatmış olduğum gibi tablomdaki alanda değer taşması yani alana vermiş olduğum boyuttan daha fazla değer aktarımı yapmaya çalışmamdan kaynaklanan bir hatadır fakat ‘Entities validation’ hatası veritabanında oluşabilecek bir çok hata için karşınıza çıkabilecektir.

Sorunun hangi alanda kaynaklandığını ve neden kaynaklandığını öğrenmek için ise SaveChanges() metodunu try catch blokları içerisine alıp cath bloguna alttaki kodu ekleyin çıkan hata sonucunu ise isterseni veritabanına kaydedebilir isterseniz text doyasında log olarak tutabilir isterseniz throw ile kullanıcıya hatayı göstertebilirsiniz.

Hatanın neden ve nerde kaynaklandığını bulabilmek için kullanacağınız kod bloğu

Özet

Makaleyi özetlemek gerekirse sadece veritabanında ki bir alanın max girilebileceği değeri aşması sonucu değil, veritabanında yaşanabilecek tüm tip uyuşmazlığı ve veri taşması sonucu tüm konularda bu başlıkta bir hata ile karşılaşmanız büyük olası bir durumdur. O yüzden üstteki örnek kod bloğunu generic olarak tüm her yerde yakabilecek şekilde yapınıza uydurup bu hataları merkezi bir yere loglamak projenizin hata çözme noktasında ki süreyi çok kısaltacaktır. Diğer türlü hatanın yaşnma senaryosunu tekrar elde edip senaryoyu debug ortamınızda manuel yakalayacaksınız ve hatayı düzeltmek için ilgili düzenlemeleri yapacaksınız gibi döngü sürekli yapıldığında çok hoş karşılanacak bir durum olmaktan çıkacaktır. Bu noktada aslında önem arz eden bir durum olduğunu belirtmekte fayda var.


📚 Validation Failed For One Or More… Benzeri Makaleler


Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

3.5/5 - (11 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et