Visual Studio 2022 Özellikleri

Çoğunlukla .Net geliştiricilerin kullandığı IDE’lerden biri olan ve Microsoft’un resmi IDE’si olan Visual Studio 2022 ile neler gelecek, onları makale içerisinde göreceğiz.

Visual Studio 2022 Özellikleri

Tüm .NET geliştiricilerin sıklıkla yaşamış olduğunu düşündüğüm donma ve kilitlenme sorununun altında yatan asıl nedenlerden biri Visual Studio’nun 32bit olarak çalışıyor olmasıydı. Visual Studio 2022 ile 64 bit desteği kazandırılmış olacak ve 4gb gibi bir hafıza sınırına takılmadan hızlı bir şekilde geliştirmelerimize devam edebileceğiz. devenv.exe dediğimiz process üzerinde 4gb’ı aşan projeler olduğunda Visual Studio’muzda kilitlenmeler yaşanabiliyordu.

Alttaki animasyondan görebileceğiniz üzere 1,601 proje ve neredeyse 300.000 bin dosyanın yer aldığı bir solution açılabiliyor.

Visual Studio 2022 Özellikleri

Tasarım değişiklikleri

  • Akışa ait tasarım yenilemesi, bu yenileme kullanıcı arayüzünü modernize eden ve kalabalığı azaltan ince kozmetik dokunuşlar olduğu belirtilmiştir.
  • Daha iyi netlik, okunabilirlik ve kontrast için güncellenmiş simgeler.
  • Visual Studio 2022’nin varsayılan yazı fontu CascadiaCode font olması düşünülüyor. Şimdiden CascadiaCode font’u denemek isterseniz microsoft/cascadia-code github adresinden edinebilir ve kullanabilirsiniz.
  • Yenilenmiş ve geliştirilmiş temalar.
  • Projeleri son kullanıcıya ulaştırmadan önce erişebilirlik sorunları ile ilgili konuları görebileceğiniz Accessibility Insights aracını kullanabileceksiniz.
Visual Studio 2022 yenilenmiş ikonlar

Modern Uygulamalar Geliştirme

Visual Studio 2022, Azure ile modern, bulut tabanlı uygulamalar oluşturmayı hızlı ve kolay hale getirecek. Ayrıca, kodlamaya ve hata ayıklamaya hemen başlayabilmeniz için gerekli geliştirme ortamı hazır olacaktır.

.NET

Visual Studio 2022 ile .NET 6’ya tam destek veriliyor olacak. Yapacağınız geliştirmelerin platform’a özel native sonuç vermesi için geliştirilmiş olan .NET MAUI kullanılacaktır. .NET MAUI ile cross-platform olarak Windows, Android, macOS ve iOS işletim sistemlerine özel çıktı alınıyor olacak. ASP.NET blazor web teknoloji kullanılarak .NET MAUI üzerinden masaüstü uygulama oluşturabileceksiniz.

.NET MAUI farklı platformlarda native çıktıları

Benim en çok sevdiğim özelliklerden biri olan ve yıllardır yapılmasını beklediğimiz Hot Reload 🎉 özelliği ile geliyor olacak. Hot Reload özelliğini birçok web, desktop ve mobil proje türünde çalışacak şekilde bizlere sunuluyor olacak.

hot reload

C++

Visual Studio 2022 ile C++ geliştiricileri için yeni özellikler, araçlar ve IntelliSense geliştirmeleri ulaştırılıyor olacak.

Gerçek Zamanlı İşbirliği – Pair Programming

Arkadaşınız yada çalışma arkadaşlarınız ile pair yapmak, fikir alışverişinde bulunmak ve ortak bir şekilde problem çözmek şeklinde bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz bu güzel özelliğe kavuşuyor olacağız. Yakın zamanda Visual Studio Code üzerinden deneyimlediğimiz ve oldukça hoşumuza giden bu özelliğin visual studio ide’sinde de yer alıyor olması ayrı bir güzellik oldu.

Diagnostics and debugging

Hata ayıklama ve sorun çözme ile ilgili çeşitli yenilikler ve değişiklikler içeriyor olacak.

Öngörüler ve Üretkenlik

Visual Studio’daki AI IntelliCode motoru, bir sonraki hareketinizi sorunsuz bir şekilde tahmin etmede daha iyi olmaya devam ediyor. Visual Studio 2022, günlük iş akışlarınıza daha fazla ve daha derin entegrasyon sağlayarak doğru zamanda doğru yerde doğru eylemi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

intellicode

Git and GitHub

Visual Studio 2022’de Git ve GitHub için daha güçlü desteği yer alıyor olacak.

Kod Arama

İyileştirilmiş kod arama özelliği.

Yenilenmiş Visual Studio For Mac

Mac’de yer alan Visual Studio For Mac, windows ortamında yer alan Visual Studio’ya göre lightweight bir tool olmuştu ve bir çok eksiğini hissedebiliyorduk. Bu eksiklerden dolayı çoğunlukla Rider Mac ortamında .NET geliştirme yapabilmek için daha iyi bir tercih oluyordu bizler için. MacOS’da yer alan Visual Studio for Mac için daha iyi arayüz ve özellikler sunulması bekleniyor. Yapılan açıklamada Windows ve MacOS’da yer alan Visual studio’ların işleyiş ve görünüm açısından benzerlik ve tutarlılık oluşturulmasının hedeflenildiği dile getiriliyor buda windows kullanıcılarının mac’de geliştirme yaparken Visual Studio For Mac yerine Rider tercih etmelerinin önüne geçebilir diye düşünüyoruz 🙂

Visual Studio 2022 Özeti

Şimdiye kadar bahsettiğimiz konular Microsoft’un kendi bloğunda doğrudan ulaştırılacağını söylediği yeni özellik ve değişiklikleridir ama sonradan dahil edilecek ve yapılacak değişiklikleri takip etmek için Visual Studio Feedback adresini kontrol edebilirsiniz ayrıca sizde özellik talebinde bulunabilirsiniz veya sorun bildirebilirsiniz.


📚 Visual Studio 2022 ile alakalı Diğer Makaleler


📚 Kaynaklar


Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (4 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et