Xamarin Forms’da iOS ve Android UUID değerlerini alma

Xamarin Forms’da iOS ve Android cihazların benzersiz bir değeri olan UUID değerini alarak cihazlara özel işlemler gerçekleştirebilirsiz örnek verecek olursak uygulamanız genele hitap eden bir uygulama değildir bu durumda sadece kişinin kendi cihazından erişme yetkisi vermek isterseniz yapmanız gereken ilgili cihazın UUID değerine göre işlem yapmaktır.

Bu ihtiyacı karşılamak için xamarin forms darafında dependency servise’ini kullanacağız böylelikle ios ve android cihazlara özel kodlar yazıp uygulama çalıştığında ilgili platforma ait kod blokları çalışıp bize platform özelinde UUID değeri dönecektir. Böylelikle işlemlerimize bu değer ile devam edebileceğiz.

Dependecy Service Arayüzü

Şimdi iOS ve Android platformlarına ait kod bloklarını IDevice arayüzünden türemiş Dependency Service sınıflarımız içerisinde DeviceId özelliği get bloğunda tanımlayalım.

Android

Android tarafında UUID değeri almak için READ_PHONE_STATE yetkisi verilmesi gerekiyor.

iOS

Artık Android ve iOS platformlarından benzersiz UUID değerini alabilirsiniz bu değeri almak için xamarin forms tarafında yapacağınız işlem sadece alttaki tek satırlık kod bloğunu kullanmak.

Cihaz UUID Değerini Dependency Service ile Alma

Evet geldik bir makalenin daha sonuna artık cihaz özelinde yapacağımız işlemler için benzersiz cihazid’miz mevcut. Bir sonraki Xamarin Forms makalesinde görüşmek dileğiyle 🙂

5/5 - (4 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et