503 Service Unavailable Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

503 Service Unavailable Hatası, Bu makalede sitelerde alınan en sık hatalardan biri olan 503 service unavailable hatası nedir ve çözümleri nelerdir gibi konulara değineceğiz.

503 Service Unavailable Hatası Nedir? Nasıl Düzeltilir?

503 Service Unavailable

503 hatası sistem tarafında oluşan bir hata olduğundan genellikle son kullanıcının çözebileceği bir durum olmadığını belirtmek isteriz tüm 500 hataları sunucu tarafını ilgilendiren hatalar olduğundan site sahipleri yada geliştiricileri ilgilendiren durum olduğunu belirtmek isterim.

Son Kullanıcı (Site Geliştiricisi Olmayanlar)

Son kullanıcı tarafında bu hata için yapabileceğiniz tek konunun ilgili kişilere mail atmak olduğunu bildirmek isteriz. Peki site açılmadan ilgili kişileri nasıl bulacağız? Aslında bulabilmenizin bir yolu var ama size önereceğim bu kaynakta iletişim bilgilerine erişememe durumunuz da var çünkü domain sahibi isterse iletişim bilgilerini kapatabilmektedir. Peki nasıl ulaşacağız bu bilgilere. https://www.natro.com/whois-sorgulama adresinden hata aldığınız domain adresini yazarak kişinin iletişim bilgilerine erişebilirsiniz. muratoner.net domainimi girdiğimde iletişim bilgilerinin gizli olduğunu görüyoruz yani bu şu demek oluyor benim sitem 503 v.b. hatalar oluşturulması sebebiyle siteme erişemediğinizde bana ulaşabileceğiniz herhangi bir bilgi whois tarafında bulunmuyor. Bu durumda site sahiplerinin hatayı çözmesini beklemelisiniz.

VPN ve Proxy Yazılımları

Son kullanıcı tarafında belki kullanmış olduğunuz VPN ve Proxy yazılımları 503 hatası alıyor olmanıza sebep olabilir o yüzden Geliştirici ve site sahipleri ile iletişim kurmadan önce VPN ve Proxy yazılımlarınızı kapattığınızdan emin olun ve çalışıp çalışmadığını tekrar deneyin halen çalışmıyorsa iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.


Geliştirici Olanlar

Geliştirici olanlar için hata çözümü noktasında onlarca farklı ihtimal arasında kaybolunabilir peki nedir bu ihtimalden bazıları? Şöyle ki Aşırı sistem kaynağı tüketimi, bant limitinin aşımı, yazılım hataları, sunucu üzerinde sonlanmayan bazı isteklerin oluşturduğu yük, cpu yetersizliği, ram yetersizliği v.s. bir sürü ihtimal üretilebilir. O yüzden hatayı direkt olarak yakalayabilmek için geliştiriciler genellikle log üzerinden bu işi çözebilmektedirler. Eğer log tutmuyorsanız online log araçlarından bazılarını kullanabilirsiniz bu online araçlardan bazıları Sentry, Rollbar, Raygun, Crashlytics, Bugsnag gibi onlarca kullanabileceğiniz online log çözümlerini kullanarak hata ile ilgili detayları elde edebilirsiniz bu detaylardan bazıları şöyle eğer yazılımsal ise yazılımda hangi kod blokları ve hangi satırda ilgili hatanın yaşandığı gösterilmektedir yada cpu ve ram aşımı olduğunda bu detayların online çözümlerde sizlere sunulması hatanın çözümü noktasında sizlere yol haritası sunabiliyor ve bu da sizi doğrudan hata çözümüne götürebiliyor.

Eğer hosting kullanıyorsanız bu durumda hosting ekibi ile iletişim kurarak sorunun çözümü noktasında hosting ekibi size çoğu zaman yol gösterici geri dönüşlerde bulunabilmektedir örnek olarak aşırı sistem kaynakları tüketimi, aşırı I/O operasyonları, bant genişliği aşımı v.s. gibi durumalarda nokta atışı çözüm yolunu sağlarsınız. O yüzden eğer hosting kullanıyorsanız muhakkak hosting ekibi ile iletişimde olmanızı öneririm. Yada sunucularınız başka bir firma tarafından barındırılıyor ise bu durumda sunucunuzun barındırıldığı yerden yardım alarak ilerlemek sizi daha hızlı çözüme kavuşturacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak 503 hatasının sunucu tarafında yaşanan bir hata olması site sahipleri yada geliştiricileri ilgilendirmektedir. Son kullanıcının hatanın çözümü için iletişim bilgilerinden site sahipleri yada geliştiricileri bilgilendirmesinden başka elinden gelen bir durum olmadığını belirtmek isteriz. O yüzden site sahipleri ve geliştiricileri tarafına kendilerini son kullanıcı tarafından bilgilendirilmesi isteniyorsa custom 503 error page sayfasında kullanıcıya iletişim bilgileri sunmak yerinde bir geliştirme olacaktır.


📚 İlgilenebileceğiniz Diğer Makalelerimiz


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (3 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et