ASP.NET MVC T4 Template’leri

Bu makalemizde ASP.NET MVC ile belkide bize en çok kolaylık sağlayan araçlardan biri olan List,Edit,Delete gibi template’ler ile sayfaların otomatik olarak oluşturulmasıdır. Bu makalemizde T4 Template’lerine değineceğiz.

ASP.NET MVC T4 Template’leri

T4 Templates dosyasına Visual Studio’da yeni bir dosya eklerken Text Templates adındaki şablonu seçerek ulaşabilirsiniz. Fakat en büyük dezavantajlarından biri mağlesefki VisualStudio’nun T4 için IntelliSense desteği yok eğer IntelliSense desteği kazandırmak isterseniz yapmanız gereken Visual Studio için özel olarak hazırlanmış Eklentilerin bulunduğu http://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/ adlı sayfadan T4 için hazırlanmış eklentilerede ulaşabilirsiniz.

Visual Studio 2013’e ait T4 Template’leri için aşağıdaki yola ulaşmanız gerekiyor.

Eğer MVC’ye ait T4 Templates’lere ulaşmak istiyorsanız üstteki yolda Web klasörü altında yer alan MVC Klasörleri ile MVC içerisinde kullanılan ve bizim için kolaylık sağlayan otomatik view, controller sayfalarının içeriğinin oluşturulmasında kullanılan T4 template’lere ulaşabilirsiniz ve kendi template’lerinizi tanımlayarak program içerisinde kullanabilirsiniz.

Projeye Özel Template Tanımlama

Eğer projenize özel template’ler tanımlamak isterseniz yapmanız gereken üstte sizle paylaşmış olduğum yolda yer alan web klasörü altında projede kullandığınız MVC sürümüne ait klasör altında yer alan CodeTemplates klasörünü olduğu gibi alıp projenizde ana dizine atın, attıktan sonra çıkan uyarıya cancel deyin ve düzenleme yaptıktan sonra her kaydet deyişinizde size T4 template’in çalıştırılıp çalıştırılmayacağı sorulacaktır ve çalıştırılmaması için cancel diyeceksiniz eğer her seferinde bu uyarı ile karşılaşmak istemiyorsanız yapmanız gereken T4 Template’ine sağ tuş ile properties deyip Custom Tool seçeneğine ait değeri silin.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et