HTML form enctype Attribute’ü ile veri iletim türü seçimi

En sık kullanılan HTML etiketlerinden biri olan form etiketi ile veri transferi yapabiliyoruz veri transferi yaparken gönderilecek verilerin nasıl olarak gönderileceği ile ilgili 3 seçenek bulunmaktadır makale devamında detaylı bilgi alabilirsiniz.

HTML form enctype Attribute’ü ile veri iletim türü seçimi

enctype attribute’ünü belirtmediğiniz taktirde default olarak application/x-www-form-urlencoded olarak gönderecektir. alttaki tabloda default olarak kullanılan application/x-www-form-urlencoded türüne ve diğerlerine gözatabilirsiniz.

enctype Attribute Değerleri

DeğerAçıklama
application/x-www-form-urlencodedVarsayılan olarak bu seçeneğin kullanıldığını yukarıdada belirtmiştik bu şekilde veri gönderimi yapıldığında veriler gönderilmeden önce boşluklar yerine + karakteri ve diğer özel karakterler olan ö, ş, ?, ! gibi karakterleride ASCII HEX değerine çevirip gönderiyor eğer direk olarak gönderilseydi çoğu programlama dili zararlı içerik olarak algılayıp gönderilen isteği kabul etmemektedir.
multipart/form-dataKarakter kodlaması yapılmamaktadır bu seçenek seçildiğinde fakat dosya gönderimi yapacağınız zaman mutlaka bu seçeneği kullanmalısınız.
text/plainBoşluklar + karakteri ile değiştirilir fakat özel karakterlere herhangi bir müdahale yapılmaz güvenli bir yöntem değildir ve sunucular bu tür isteğe zararlı içerik gözüyle baktığında hata döndürme olasılığı yüksektir.

Tarayıcı Desteği

Tüm popüler tarayıcılar(Chrome, IE, Firefox, Opera, Safari v.b tarafıdan desteklenmektedir.)

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et