iOS Simülatör’de çalışan font gerçek ios cihazda neden çalışmaz?

Bu makalemizin başlığı standardımızın dışında soru cevap olarak ilerlesin istedim 🙂 iOS uygulama geliştirme süresince simülatör’de çalışan özel font neden gerçek ios cihazında çalışmaz bunun çözümünü göreceğiz.


iOS Simülatör’de çalışan font gerçek ios cihazda neden çalışmaz?

Sorun

Altta hem gerçek cihaz hemde simülatör’de aynı uygulamanın nasıl göründüğünü görebilirsiniz gerçek cihaz’da aynı font simge paketine ait simgeler gözükmez iken simülatör’de herhangi bir sorun olmadığını görüyoruz.

Simulator Screen Shot iPhone 8 2017 10 30 at 12.44

Üstte soru işareti ile gördüğünüz kısımda aslında fontello.com sitesinden hazırladığım özel font simge paketim’deki simgelerden bazılarının gözükmesi gerekiyor ama gerçek cihazımda gözükmeyen şey simulatör’de gözüküyor.

Çözüm

Çözüm biraz araştırma sonucunda çok basit birşey olduğu görüldü tam olarak sorun şu font paketinizin yolu, adı yada uzantısı içerisinde büyük küçük harf karışık bir şekilde kullanılmışsa örnek veriyorum FontSimgePaketim.TTF diye bir font’unuz Resources klasörü altında yer aldığını varsayıyoruz ve bu fontun yolunu plist dosyanız içerisinde alttaki şekilde tanımladıysanız.

FontSimgePaketim.TTF diye fiziksel olarak projenize dahil ettiğiniz font’un adını plist’de küçük-büyük harfi dikkate almayarak yazmadığımız için bu sorun oluşuyor sadece dosya adı ve uzantısında değil bu harf duyarlılığı eğer bir klasör altında ise o zaman klasöründe harf duyarlılığını gözealıp yazmanız gerekiyor özetlersek simülatör’de harf duyarlılığının yer almadığını görüyoruz fakat gerçek cihazlarda maalesef’ki harf duyarlılığı yer alıyor kodlamalarda buna dikkat etmekte büyük fayda var.

Bir sonraki bug’da görüşmek dileğiyle 🙂

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et