Windows’da VPN Bağlantısının TCP/IP özelliklerine girememe sorunu ve çözümü

Windows 10 makineme format attıktan sonra vpn bağlantısı oluşturmam gerekiyordu ve vpn bağlantısı oluşturduktan sonra vpn bağlantısının tcp/ip v4’deki varsayılan seçimini kaldırmam gerekiyordu fakat tcp/ip v4’e ait özellikler penceresi açılmadı kısa bir araştırma sonucunda bir bug olduğunu ve sorunun çözümünün ise çok şükür’ki basit olduğunu gördüm( Sorun microsoft’da olunca pek basit olmuyor çözüm genellikle 🙂 ) benim gibi bu sorunu yaşayanlara rehber olması adına paylaşım yapma gereği duydum.

Windows’da VPN Bağlantısının TCP/IP özelliklerine girememe sorunu ve çözümü

Sorunun çözümü için yapılması gereken adımlar altta yer almaktadır sırasıyla bu adımları gerçekleştirdiğinizde benim gibi çözüme kavuşabileceğinizi ümit ediyorum.

Adımlar

  1. PowerShell’i Aç (Yönetici olarak çalıştır)
  2. (Opsiyonel) Eğer vpn bağlantınızın adını öğrenmek istiyorsanız yada vpn bağlantınız ile ilgili çeşitli konfigürasyonlara gözatmak için şu kodu çalıştırabilirsiniz: Get-VpnConnection
  3. “SplitTunneling” özelliğinin değerini true yapmak için şu kodu çalıştırın(VPN Name kısmına vpn adınızı girin ve VPN adınızı bir üstteki komut ile elde edebiliryorsunuz):
    Set-VpnConnection “VPN Name” -SplitTunneling $True
  4. (Opsiyonel) Yaptığınız değişikliği kontrol etmek için şu kodu tekrar çalıştırabilirsiniz: Get-VpnConnection
3/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et