JavaScript Array İndexOf() Metodu Kullanımı Ve Örnekleri

Bu makalemizde diğer programlama dillerinde olduğunu gibi en önemli yere sahip olan IndexOf metodunu göreceğiz bu metod ile kısa bir deyiş ile Array(dizi)’leriniz içerisinde arama gerçekleştirebilirsiniz. Makalenin devamında detaylı bilgi yeralmaktadır.

JavaScript Array indexOf() Metodu Kullanımı ve Örnekleri

IndexOf metodu 0’dan başlayıp dizinin son boyutuna kadar değer dönderebilmektedir. Şimdi basit bir örnekle metodu daha iyi kavarayabiliriz.

Syntax(Sözdizimi)

Parametre Değerleri

ParametreAçıklama
elemanAramayı gerçekleştirebilmek için zorunlu alan
başlangıçOpsiyonel bir alandır eğer çok büyük boyutlu bir diziniz varsa ve yerini tahmin edebiliyorsanız belli değerden aramaya başlanması gerektiğini belirtebilirsiniz.

Javascsript Kodu – Örnek 1

Sonuç – Örnek 1

Programlamaya javascript’den başlayanlar veya daha önce programlama dillerinde IndexOf metodunu kullanmayanlar belki Elmanın dizinin 3.elemanı olmasına rağmen sonuç kısmında neden 2 yazdığını merak edebilir bunun sebebi dizinin elemanları 0’dan başlamaktadır ve Elma elemanının dizi içerisindeki pozisyonunu döndermektedir IndexOf metodu. Eğer geriye -1 değer dönerse bulunamadı anlamına gelmektedir.

Şimdi farklı bir örnek yapalım bu örneğimizde IndexOf metodunun 2.parametresi olan başlangıç değerini belirtip kullanalım.

Javascript Kodu – Örnek 2

Sonuç – Örnek 2

Uuml;stteki kodda diğer örnekle arasındaki tek fark sonuç açısında eleman fazlalığı gibi görünsede asıl bizim için önemli olan nokta IndexOf metodunun 2.parametresi olan arama işleminin kaçıncı elemandan sonra başlayacağını belirten ‘4’ değeridir. Normalde eğer ikinci parametreyi girmemiş olsak sonuç olarak 6.eleman olan Elma’yı değilde 3.eleman olan Elma’nın pozisyon değerini dönderecekti.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et