Javascript Nesne Tanımlama Yöntemleri

Javascript’de diğer programlama dillerindende bildiğiniz gibi class’larla objeler tanımlanır ve bu objelere gerektiği yerde kolayca ulaşabilmekteyiz ve birçok işimizde düzene girmekte bu şekilde bu makalemizde javascriptde nesnelerle çalışmayı göreceğiz.

Javascript’de nesne tanımlama

new Object() diyerek yeni bir nesne oluşturmuş olduk bu nesne içerisinde alanlar açıp metinsel veya sayısal gibi değerlerini aktarıp istediğiniz yerde üstteki örnekte görmüş olduğunuz gibi erişebilirsiniz.

Not: javascipt case sensitive yani büyük-küçük harf duyarlı betik programlama dilidir yukarıdaki kodumuzdan örnek verecek olursak data.soyad yerine Data.soyad yazdığınızda soyad sonucu dönmeyecektir çünkü data değişkeni tamamen küçük harfle tanımlandığı için o şekildede kullanılmalıdır aynı durum javascipt’in kendi özellikleri içinde geçerlidir.

Object literal format kullanımı

Object literal format kullanımı ile her satırda nesne adını sürekli yazmaktansa tek satırda işi bitirebilirsiniz. yukarıdaki örneğimizi Object literarl format’ında yazalım.

Nesne İçine Fonksiyon Tanımlama

Nesneler içerisine fonksiyonlarımızıda tanımlayabilmekteyiz örnek olarak yukarıdaki örneğimize dahil edebiliriz.

Nesne altındaki elemanların değerini değiştirme

daha sonrada bir nesnenin özelliği iki yöntemle değiştirebiliriz. data nesnesi altında bulunan ad murat olan özelliğimizin değerini değiştirelim.

Üstteki iki yöntemde nesneler altındaki elemanlarımızın değerlerini değiştirebilmekteyiz.

Nesne altındaki elemanı silme

Nesne altındaki elemanı silmek için sadece “delete” kelimesini kullanmamız gerekmektedir yukarıdaki örneğimizden yola çıkarsak data nesnesi altındaki ad elemanını silelim.

5/5 - (1 vote)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et