Javascript Türkçe Sıralama Yöntemleri

Javascript Türkçe sıralama maalesef hep bir problem olarak çıkıyor karşımıza. Bu makalede bu türkçe karakterleri düzün şekilde listeleyememe problemlerini nasıl çözebileceğimizi ve hangi yöntemleri kullanabileceğimizi göreceğiz.

Javascript Türkçe Sıralama Yöntemleri

Javascript Türkçe Sıralama Yöntemleri

Şimdi sıralama yapabileceğimiz yöntemleri tek tek ele alalım.

1.Yöntem

Javascript sıralama ile ilgili örnek kod bloğunu araştırdığınızda en sık karşılaşacağınız örnek şu şekildedir.

Bu yöntemi kullandığınızda şöyle bir çıktı ile karşılaşırsınız.

Gördüğünüz gibi Almanya, Bulgaristan, Danimarka, Türkiye sıralaması doğruyken Türkiye sonrası ülkeler türkçe karakter ile başladığından sıralamayı doğru yapamadığını ve Türkçe destekli biçimde çalışmadığını görüyoruz.

2.Yöntem

2.Yöntem’e ait çıktıya hemen göz atalım.

Gördüğünüz gibi tam olarak istediğimiz gibi çalıştı. Peki ne değişti? 1.Yöntemde ulkeler.sort() diye kullanmıştık. 2.Yöntemde “tr” dil standartına uygun olarak sıralamanın çalışması için localeCompare özelliğini sort fonksiyonuna parametre olarak geçtiğimiz function tanımı içinde kullanmış olduk. localeCompare’in 2.parametresinde “tr” standartlarına göre compare işleminin yapılmasını sağlamış olduk.
Not: localeCompare’in 2.parametresi olan ve “tr” olarak geçtiğimiz parametre, Android WebView’de ve Android Opera’da çalışmamaktadır. Eğer bu 2 platform ile bir bağlantınız yoksa çekinmeden kullanabilirsiniz. Diğer tarayıcı destek durumlarına da göz atmak isterseniz burayı kontrol edebilirsiniz.

Sonuç

Bu makale javascript’de hep bir karın ağrısı olan ve artık öğrendiğiniz bu native çözüm sayesinde karın ağrısı olmaya devam etymeyecek olan Javascript’de Türkçe sıralama işleminin nasıl yapıldığını görmüş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Eğer sizin de Javascript’de Türkçe sıralama yapmak için farklı önerileriniz varsa lütfen paylaşmaktan çekinmeyiniz.


📚 Benzer Makaleler


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (5 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et