splice ve toSpliced: Farkları ve Nasıl Kullanılır?

JavaScript, her geçen gün daha da güçlenirken, yeni başlayan JavaScript geliştiricilerinin kafasını karıştıran bazı sorunları çözmek için alternatif yöntemler geliştirdiğini görüyoruz. Bu alternatif çalışma yöntemleri, işleyişi biraz değiştiriyor.

splice ve toSpliced: Farkları ve Nasıl Kullanılır?

splice ve toSpliced İle Değer Silme Farkları

splice

Demo

toSpliced

Demo

Gördüğünüz gibi, aynı amaca hizmet eden iki fonksiyonun çıktıları arasında farklar bulunmaktadır. Bu nedenle, geliştirme yaparken bu farkları dikkate almak kritiktir. Aynı çıktıyı ürettikleri düşünülerek kullanmak, veri kayıplarına yol açabilir. Her iki örneğimizin demo console çıktıları arasındaki farkları gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca, splice fonksiyonu orijinal dizi değişkenine müdahale ederken, toSpliced fonksiyonu orijinal dizi değerlerine dokunmadan, güncellenen değerler adlı değişkene silinmiş orijinal dizi değerlerini döndürmektedir.


splice ve toSpliced İle Değer Ekleme Farkları

splice

Demo

toSpliced

Demo

Ekleme işlemi ile ilgili olarak, splice ve toSpliced fonksiyonları arasındaki fark, silme işlemi konusunda ise benzer bir işleyişin devam ettiğini gözlemliyoruz. splice fonksiyonu, orijinal diziyi değiştirirken, güncellenen değerler değişkenine sadece eklenen değerleri döndürerek orijinal dizideki değerlere dokunmaz. Diğer taraftan, toSpliced fonksiyonu orijinal diziyi değiştirmeksizin, güncellenen değerler değişkenine orijinal dizideki değerlere 88 eklenmiş yeni bir dizi döndürmektedir.


📚 splice ve toSpliced Kaynakları

📚 splice ve toSpliced Benzeri Makaleler

✍  Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum ya da mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗  Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋  Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et