SQL Server’dan Windows Servis’e Nasıl Erişilir ve Yönetilir?

SQL Server’dan Windows Servis’e, Bu makalemizde developer’ların sıklıkla aşina olduğu windows servisleri sql server üzerinden nasıl kontrol edebileceğimizi göreceğiz.

SQL Server’dan Windows Servis’e Nasıl Erişilir ve Yönetilir?

SQL Server'dan Windows Servis'e Nasıl Erişilir ve Yönetilir? Bildiğiniz gibi sql server belli başlı bazı servislerin arka planda çalışması ile işleri yürütmektedir.  Bu servisler SQL Server Configuration Manager ya da Windows Servisler kullanılarak izlenilebilir, başlatılabilir ve durdurulabilir ancak her zaman en uygun yöntem olarak kullanılmayabilir. Bunun Sql Server üzerinden de yapabilir miyim?  Evet Sql Server üzerinden de bu işlemleri yapabilirsin, Sql Server üzerinden windows servisleri yönetmek için kullanacağımız xp_servicecontrol adındaki stored procedure’dür. Bu stored procedure için kullanılabilecek örnek söz dizimi aşağıdaki gibidir.

Söz Dizimi

Üstteki örnek söz dizimini açıklamak gerekirse 2 parametresi olan bir sp olduğunu görüyoruz ve ilk parametresine 3 farklı değerden birini girebileceğimizi görüyoruz querystate ile 2.parametreye geçtiğimiz servisin durumunu elde ediyoruz elde ettiğimiz değer ya “Running.” ya da “Stopped.” ‘dır, start ile servisi başlatıyor ve stop ile durdurabiliyoruz.

Örnekler

Notlar

Eğer sistemde olmayan bir servisi kontrol etmek isterseniz alttaki gibi bir hata alacaksınız.

Msg 22003, Level 16, State 1, Line 0 OpenSOpenService() returned error 1060, ‘The specified service does not  exist as an installed service.’

SQL Server’dan Windows Servis’e Makalesi Sonucu

Windows işletim sistemlerinde bazı uygulamaların işlemlerini arka planda halletmesi üzerine windows servisleri sıklıkla tercih ettiklerini görüyoruz. Biz de bu makalede sql server üzerinden ihtiyaç durumunda windows servislere nasıl erişebileceğimiz ve windows servisleri nasıl yönetebileceğimizi görmüş olduk. Makaleyi çok fazla uzun tutmadan doğrudan ilgili kod blokları ve kafa karıştırmayacak seviyede ufak noklar ile sizlerle paylaşmayı uygun gördüm eğer anlaşılmayan bir kısım olursa lütfen yorum alanından görüşlerinizi eksik etmeyiniz.


📚 Benzer Kaynaklar


✍ Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum ya da mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (3 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et