Visual Studio İçin Kullanışlı Bazı Eklentiler

Visual studio’yu kurduktan sonra özellikle benim olmazsa olmaz araçlarımdan bazılarını sizlerle makalenin devamında paylaştım birçok noktada işleri hızlandırma ve kolaylaştırmada yardımcı olan bu eklentileri tavsiye ederim.

Visual Studio İçin Kullanışlı Bazı Eklentiler

Eğer makinenizin performası iyi değilse yüklemiş olduğunuz her eklenti için Visual Studio daha fazla kaynağa ihtiyaç duyacaktır dolayısıyla makinenizde yavaşlamalar ve visual studio’da kilitlenme-kasma gibi durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

AllMargins

All Margin
AllMargins adlı eklenti ile class, metod, döngü ve diğer nesnelere ait başlangıç ve bitiş blokları arasına renkli çizgiler koyarak hangi bloğun nereden başlayıp-bitttiği bilebilrsiniz ayrıca sağ tarafa bir minimap koyarak ufak bir kod haritası yerleştirmektedir dosya içeriğini aşağı yukarı kaydırmak zorunda kalmadan fare imleci ile minimap üzerinde gezinerek kodlara hızlıca gözatabilirsiniz.
Lisans: Ücretsiz

Snippet Designer

Snippet Designer

Visual Studio ve artık birçok metin editöründe snippet’lar yaygın olarak kullanılmaktadır snippetların ne olduğunu bilmeyenler için şöyle bir açıklama yapalım bir if bloğu oluşturmak için if yazıp TAB tuşuna basarak geri kalan kodun snippet sayesinde otomatik oluşturulmasını sağlayabiliriz. normalde for,if,foreach,prop gibi birçok tanımlı snippet zaten visual studio içerisinde tanımlı fakat kendi snippetlarımızı oluşturmak veya varsolan snippetları düzenlemek isterseniz yapmanız gereken Snippet Designer adlı eklentiyi yüklemektir bu eklentiyi yükledikten sonra snippet’ini oluşturacağınız kodu seçip sağ tuş ile Export as Snippet adlı seçeneğe tıklamalısınız ardından açılacak snippet editor penceresinde seçmiş olduğunu kod belirecektir gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra kaydediniz.

Snippet’ları rastgele bir yere kaydedemezsiniz kaydetme işlemi sırasında zaten snippet’in kaydedileceği yere otomatik olarak yönlendirileceksiniz fakat visual studio dışında snippet’larını oluşturup kaydetmek isterseniz kaydedeceğiniz dizin şu şekilde olacak C:\Users\[HESAPADI]\Documents\Visual Studio 2013\Code Snippets\Visual C#\My Code Snippets

Lisans: Ücretsiz

Detaylı bilgi


Web Essential

Web Essential
Webessential resharper’dan sonra başarılı olarak gördüğüm en muhteşem eklentilerden biridir kesinlikle visual studio’da bulunması gereken araçlardan biridir Tüm özellikler yerine genel başlıklar ile özellikleri özetlemeye çalışıcam detaylı bilgi için sitesine gözatabilirsiniz. CSS, Typescript, Genel Bazı Kolaylıklar, Javascript, HTML, Intellisense Desteği Arttırma(robots.txt dosyasında bile intellisense var gerisini siz düşünün :D), SCSS, LESS, Cofeescript ve daha bir sürü özellik katmaktadır visual studio’nuza.
Lisans: Ücretsiz

Tanıtım Videosu(İngilizce)


Resharper

Resharper
Bana göre visual studio’nun en gelişmiş eklentilerinden biri olan resharper’dır gerçekten özellikleri saymakla bitmeyecek derece çok büyük bir eklentidir bu büyüklüğü dolayısıyla makinenizin performansına güveniyorsanız yüklemenizi öneririm diğer türlü fazlasıyla kasmalar yaşayabilirsiniz en fazla ihtiyacımı karşılayan ise reference olarak eklemediğiniz sistem dll’lerini Syntax yanlış değil ise bulup gerekli dll’i eklemeniz için öneride bulunur. Ayrıca Test sınıfları için çok gelişmiş araçlara ve toolbara sahip, intellisens’i çok gelişmiş kendi kısayol tuşlarını kurduktan sonra visual studio kısayol tuşları ile değiştirmek istediğinizide soruyor kendi araçlarını bu kısayol tuşları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca HTML, JS, Razor MVC, ASP.NET, CSS, Typescript, JSON, jQuery v.b çok fazla framework’ü destekmelekte ve kod yazımı açısında ek özellikler getirmektedir.
Lisans: Deneme Sürümü

Tanıtım Videosu(İngilizce)


Hide Main Menu

Hide Main Menu
Visual studio’da yer alan üst menü barını gizlemek için kullanabileceğiniz bir eklentidir. Menüyü göstermek için ise ALT tuşuna basmanız yeterlidir.
Lisans: Ücretsiz

Detaylı bilgi


SideWaffle

SideWaffle
En fazla kullanmış olduğunuz web teknolojilerinin hazır bazı template’leri ile sürekli aynı kod bloklarını yazmadan dosyaları kolayca oluşturabilirsiniz. Angular, SASS v.b birçok web teknolojisi için templateleri kolaylıkla kullanabilirsiniz.
Lisans: Ücretsiz

Detaylı bilgi


PHP Tools for Visual Studio

PHP Tools for Visual Studio
PHP Kodlarınızı kolaylıkla Visual Studio gibi güçlü bir IDE’den yazabilir XDEBUG ile php kodlarınızı Visual Studio üzerinden debug edebilirsiniz.
Lisans: Deneme Sürümü

Detaylı bilgi


Glyphfriend

Glyphicon
Visual Studio 2015 için geliştirilen bu eklenti ile intellisense’de direk olarak eklemek istediğiniz ikonların önizlemesini görebileceksiniz.

Desteklenen ikon paketleri şöyledir;

  • Bootstrap Glyphicons
  • Entypo
  • Font Awesome
  • Foundation
  • Ionicons
  • IcoMoon
  • Material Design
  • Octicons
Yukarıdaki ikon paketleri haricinde Visual Studio Markdown editöründe Emoji emoticons paketinide desteklemektedir.
Lisans: Ücretsiz

İkon paketleri kullanım Demosu;

gif-friend

Markdown Editöründe Emoji emoticons paketi kulanım demosu;

Glyphfriend_Emoji_Support

Detaylı bilgi


Package Installer

Package Installer

Bower, npm, JSPM, TSD, Typings ve Nuget paket yöneticilerine hızlı ve kolayca paket eklemek için ufak bir pencere üzerinden bu işlemi yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi


ResX Manager

ResX Manager

ResX Manager eklentisi ile çoklu dil desteğine sahip olan uygulamlar oluşturmak için bu Resource dosyalarının yönetimini daha kolay hale getirmek için kullanabileceğimiz bu kullanışlı eklenti ile tek pencere üzerinden bütün dillerin yönetimini kolaylıkla yapabilmekteyiz ayrıca eklenti üzerinden direk çeviri işini yapabileceksiniz.

Örnek Ekran Görüntüsü

ResX Manager Screenshot

Detaylı Bilgi

 

Bu makale sürekli olarak güncellenecektir.

4.7/5 - (4 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et