Android Medya Oynatma – Ses Doyası Çalma

Android Medya Oynatma, Android’de herhangi bir butonun click event(olay)’ını kullanarak ve Media Player Library(Kütüphane)’sini kullanarak ses dosyasını oynatmayı göreceğiz.

Android Medya Oynatma – Ses Doyası Çalma

Android Medya Oynatma

Öncelikle Android projemizde bulunan res klasörü altında raw adında bir klasör oluşturun ve örnek olarak soundjay.com’dan bulabileceğiniz onlarca button sesi veya diğer effectlerden birini indirip adını kucuk harflerle kendiniz isimlendirin ben bu projede test.mp3 adındaki dosyası res/raw klasörü altında attım ve örneğimizde test.mp3 dosyasını kullanıcam.

Mediaplay kütüphanesi tanımlı değilse import android.media.MediaPlayer; kütüphanesini ekleyip daha sonra Activity’nin oncreate’inde aşağıdaki kodu yazıyoruz.

Daha sonra media player class’indan türetilmiş olan ses adlı nesnemizi oynatmak istediğimiz yerde ses.Start() diyerek işlemi gerçekleştirebilirsiniz ben alttaki örnekte olduğu gibi buttonun click olayında yapmaktayım bu olayı.

Örnek projenin tam kodları

java dosyası

layout XML Dosyası

Özet

Android tarafında medya oynatma ile ilgili çok çeşitli kütüphaneler ve official android sdk çözümleri mevcut ama biz de bu makalede official olan yöntemi sizlere örnek kodlarla sunmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur ve umarım ihtiyaç karşılayan bir makale olur. Ben ihtiyacımı karşılayan bir örneği sizlere sunarak aynı ihtiyaca sahip kişilerin de faydalanması için bu tür bir içerik paylaşma gereksinimi duydum.


📚 Android Medya Oynatma Benzer Makaleler


Lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

3.3/5 - (6 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et