Geliştirici Bülteni 3

Bu bültende yine sizlere birbirinden kaliteli ve işe yarar kaynaklar sunmaya çalıştım bu kaynaklar ile kodlama yaşamınızı kolaylaştıracak bilgilere erişeceksiniz.

Geliştirici Bülteni 3️⃣

📄 SqliteOnline

SqliteOnline ile Sqlite veritabanlarını online yönetebilirsiniz makinenize herhangi bir uygulama kurmadan kullanabileceğiniz bu online servis ile kolaylıkla db işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Özellikler

  • Üzerinde çalıştığınız db’yi başkarıyla paylaşabilmek için paylaşım linki üretebilirsiniz.
  • Syntax menüsü yardımı ile kullanabileceğiniz Sql kodlarının örnek sözdizimlerinden faydalabilirsiniz.
  • Bu online hizmet hazırlanırken hangi javascript kütüphanelerinden faydalanıldığı açıkça paylaşılmış merak edenler ilgili listeye sağ üstte yer alan font-awesome tasks ikonuna tıklayarak ilgili listeye ulaşabilirsiniz.
  • Lokaldeki yada url’den *.db uzantılı sqlite veritabanlarınızı sisteme yükleyip düzenleyebilirsiniz.
  • CVS ve JSON formatında verilerinizi Import seçeneği ile içeri alabilirsiniz.
  • Export ile CVS, XML, JSON, Sql Create Script olarak çıktı alabilirsiniz.
  • Cloud yapısından faydalanmak için sisteme üye olup scriptlerinizi online olarak istediğiniz yerden yönetebilirsiniz

🌍 Site: https://sqliteonline.com


📄 eBay Skin

Dünyanın en bilindik alışveriş sitelerinde biri olan eBay kendi platformunda kullanmış olduğu css framework’ünü github aracılığı ile geliştiricilere sunmuş kodları ve componentleri merak edenler bir göz gezdirebilir yada kullanmak isteyenler kullanabilirler.

🌍 Site: https://ebay.github.io/skin/


📄 Browserling

Websitelerinizi farklı platformlar, işletim sistemler, tarayıcılar ve tarayıcılar içerisindede farklı versiyonlarda test etmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir kaynak en azından şimdilik 🙂 Browserstack kadar profesyonel olmasada ücretsiz olarak kullanabileceğiniz güzel bir alternatif.

🌍 Site: https://www.browserling.com


📄 Google Chrome 68 versiyonu ile gelen yenilikler

Eager Evaluation

Google developer tools Console sekmesi üzerinde yazdığımız kodların anlık olarak önizlemesine erişebileceğin bu özelliği açmanız için tek yapmanız gereken. Console sekmesinde sağ üstte yer alan ⚙(Ayarlar) butonuna tıklayın ve Eager Evaluation özelliği açıp kullanabilirsiniz. Bu özelliğin önizlemesine de alttaki görselden gözatabilirsiniz.

eagereval

Argument Hints

Chrome developer tools’u benim gibi sürekli kullananlardansanız console ekranında test için bazı kodlar yazıp ve bazı fonksiyonlar kullanacağınız zaman fonksiyonun parametreleri için herhangi bir ipucu bildirimi falan çıkmayınca hangi parametre için hangi değeri gireceğinizi karıştırabiliyoruz artık yeni güncelleme ile kullanacağınız fonksiyonların parametreleri için ipucu listesi çıkacak alttaki örnek ekran görüntülerindede görebilirsiniz bu yeni özelliği.

arghints

Fonksiyon çalıştırılma sonrası nesne üyeleri için intellisense desteği

Normalde bu özelliği kullanabilmek için 68 versiyon öncesinde şöyle birşey yapardık fonksiyon sonrası dönecek verilere intellisense desteği ile erişmek istediğimiz durumlarda ilk önce değerleri bir değişkene aktarır sonra bu değişken üzerinden işlem yapmaya başlardık ama artık değişkene aktarmaya gerek kalmadan direkt olarak fonksiyon kullanımı sonrası verileri aynı satırda intellisense desteği ile kullanabileceğiz. Alttaki görselde 68 versiyon öncesi ve 68 versiyondaki sonucu göstermektedir.

autocomplete

ES2017 keywords in autocomplete

ES2017 anahtar kelimelerinin console’da kullanımı sağlanmıştır alttaki görselde göreceğiniz üzere await keyword’ü için otomatik tamamlama yer almaktadır.

await

Lighthouse 3.0 yeni arayüzünü kullanabilir ve performans iyileştirmeleri

Chrome 68 versiyonu ile beraber belki en sık seo’cular tarafından kullanılan bu tool’un yeni versiyonu ile yeni arayüze kavuşacaksınız ve performans iyileştirmeleri sayesinde artık daha hızlı işlem yapabileceksiniz.

lighthouse3

BinInt Desteği

Chrome 68 versiyonu ile birlikte BigInt adında yeni bir sayısal tip desteklenmektedir.

bigint

Özellik Durumunu İzleme

Chrome 68 versiyonu ile birlikte artık alttaki görselde göreceğiniz üzere belirlediğiniz özelliklerin değeri değiştiğinde ilgili değiştirme işlemi yapılan yerde breakpoint’e düşmesini sağlamak için bu ufak ama kullanışlı özelliği kullanabilirsiniz.

watch

🌍 Site: https://developers.google.com/web/updates/2018/05/devtools


📄 DotNetCurry

dncmagazine

Aylık Olarak .Net Geliştiricileri İçin Çıkarılan e-Dergi içeriği dolu dolu olan bu e-Dergi ile .Net dünyası ve diğer yazılım teknolojileri ile ilgili gelişmelerden geri kalmadan kendinizi güncel tutmak adına büyük bir nimet her geliştiricinin abone olmasını tavsiye ederim.

🌍 Site: https://www.dotnetcurry.com/magazine/

Bir sonraki bültende görüşmek dileğiyle…

5/5 - (4 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et