Javascript arguments ile sınırsız parametre geçirme

Javascript arguments, normal koşullarda javascript’de fonksiyon oluşturup geçilecek parametre varsa bu parametreler fonksiyonda belirtiliyor ardından bu fonksiyon kullanılacağı zaman parametre geçilerek işlem yapılıyor fakat bazı durumlarda kaç parametre geçeceğimiz bilinemeyebiliyor.

Javascript arguments ile sınırsız parametre geçirme

Normal koşullarda javascript’de fonksiyon oluşturup geçilecek parametre varsa bu parametreler fonksiyonda belirtiliyor ardından bu fonksiyon kullanılacağı zaman parametre geçilerek işlem yapılıyor fakat bazı durumlarda kaç parametre geçeceğimiz bilinemeyebiliyor.Bu gibi durumda aslında yapılacak birden fazla yöntem var bunlardan ilki array olarak parametre ile geçip ardından array boyutuna göre fonksiyon içerisinde gerekli işlemleri gerçekleştirebiliriz.

Array Örneği

Bu örneğimizde enbuyuk adında bir fonksiyon oluşturacağız ve ardından dizi içerisindeki en büyük sayısı bulmak için for döngüsünü kullanacağız.

Javascript Kodu

enbuyuk adlı fonksiyonun kullanımı

Sonuç

Yukarıdaki dizi’yi enbuyuk adlı fonksiyona parametre olarak geçtiğimizde uyarı penceresinde 459 yazdığını göreceksiniz.

Arguments Örneği

Şimdi makalemizin asıl konusu olan arguments örneği ile devam edelim arguments kullanımında fonksiyona parametre tanımlamaya ihtiyacımız yok fonksiyona değerleri virgül ayracını kullanarak kolayca sınırsız sayıda parametre geçebilirsiniz. Şimdi aynı örneği arguments için yapalım.

Javascript Kodu

Görüldüğü üzere iki fonksiyonda aynı sonucu veriyor ihtiyaca ve yere göre kullanım tercihi size kalmış.

Sonuç

Bu makalede javascript’de sıklıkla kullanılan arguments özelliğini görmüş olduk.

📚 Javascript Arguments Benzeri Makaleler


✍ Lütfen Javascript Arguments konulu içerik için olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.🔗 Sosyal medya kanallarından Javascript Arguments konulu makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.
İçeriği puanla diğer kullanıcılara ışık tut

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et