Geliştirici Bülteni 12 – Haftalık Geliştirici Bülteni

Bu bültende önceki bültenlerimize göre daha fazla konuya yer verilmiştir. Galiba yavaş yavaş eski performansıma kavuşuyorum diye düşünüyorum :). inşallah her hafta sizlerle stabil olarak bu denli dolu dolu içerikler paylaşmaya devam edeceğim. Bültene dönersek bu bültende hazırlamış olduğunuz projeleri hemen deploy edip müşteriye sunmaya yada arkadaşlarınız ile paylaşmaya ihtiyacınız var ama host bilgilerinizi unuttunuz yada host v.s. ile uğraşmadan hemen kod ortamındayken deploy etmek istiyorsunuz bunun için iki farklı kaliteli ücretsiz hizmete yer verdim. Bültende yer verdiğim 2 farklı Javascript kütüphanesi ile farklı şekillerde sunumlar oluşturup sunumlarınızı kendi hazırlamış olacağınız ortam üzerinden verebilirsiniz. Microsoft’un yeni gözdesi olan Blazor için Ücretsiz material design tema paketi ve Blazor’ı makinenize herhangi bir şey kurmadan deneyebileceğiniz online editörü yine bu bülten içerisinde bulabilirsiniz. Önceki bültenlerde paylaşmış olduğumuz online fake json server’lara alternatif farklı bir online hizmete yer verildi son olarak projelerinizde eğer belirli bir konu üzerinden yada konu gözetmeksizin farklı ülkelerden 30.000 üzerindeki kaynaktan haberleri toplayıp bunu sizlerle paylaşan bir platform’a yine aynı şekilde bülten içerisinde yer verildi.

📂 Geliştirici Bülteni 12 – Haftalık Geliştiriciye Özel Gelişmeler

Geliştirici Bülteni 8 - Haftalık Geliştiriciye Özel Gelişmeler

📃 now

Web frameworkleri ile geliştirdiğiniz projenizi müşteriye göstermek için yada arkadaşlarınızla paylaşmak için deploy etmeniz gerekiyor ama elinizde uygun host yok yada çok hızlı aksiyon almanız gerekiyor bu yüzden hosting’e bağlan dosyaları at v.s. ile uğraşmadan hızlıca zeit firmasına ait hostlara geçici olarak dosyalarınızı atabilir ve ilgili kişiler ile hızlıca paylaşabilirsiniz.

🌍 Site: https://zeit.co/home
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil
🏳 Online Proje: Hayır

📃 surge

surge’de now gibi hızlıca web frameworkleri ile oluşturmuş olduğunuz projeleri host’daki sonucunu görmek yada ilgili kişiler ile paylaşmak için kullanabileceğiniz kullanışlı komut satırı araçlarından biridir.

🌍 Site: https://surge.sh
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil
🏳 Online Proje: Hayır

📃 impress.js

Prezi.com sitesinden size tanıdık gelebilecek olan sunum görüntüleme formatını oluşturabilmenize olanak ve Javascript kütüphanesidir.

🌍 Site: https://impress.js.org
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil
🏳 Online Proje: Evet

📃 revealjs

Projenizde yada kişisel olarak hazırlayacağınız sunumlarınız için kullanabileceğiniz Javascript ile hazırlanmış bir sunum görüntüleme kütüphanesidir. Bu yapı zaten slideshare ve slides gibi birçok sunum paylaşma platformları tarafından kullanılmaktadır.

🌍 Site: https://revealjs.com
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil
🏳 Online Proje: Evet

📃 The Start Wars API

Daha önceki makalelerde paylaştığım projelerinizde testler yaparken ihtiyaç duyabileceğiniz örnek test json server’larından olan bu hizmeti kullanabilirsiniz.

🌍 Site : https://swapi.co/

🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

🏳 Online Proje: Evet

📃 News API

Eğer haber sitelerinin tutarsız çalışan rss’leri ile değilde stabil çalışan ve sadece sizin belirlediğiniz konular ile alakalı 30.000 üzerinde farklı kaynaktan haberleri çekebileceğiniz bir api’ye ihtiyacınız varsa bu api ile ihtyiacınızı giderebilirsiniz Free günlük 500 request ile sınırlı tutulmuş bu biraz az geldi bana ama kurumsal işlerde ve paranın sizin için sorun olmadığı projeler için ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz apilerden biri olabilir Fav’a eklemekde fayda var 🙂

🌍 Site : https://newsapi.org/

🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

🏳 Online Proje: Evet

📃 Dainty

vs dainty dark

Visual Studio’nun klasik temalarından hoşlanmıyor yada sıkıldıysanız kendi temanızı kolayca oluşturabileceğiniz Dainty aracını kullanabilirsiniz.

🌍 Site : https://dainty.site

🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

🏳 Online Proje: Evet

📃 Blazor Fiddle

Eğer cihazınıza Blazor için gerekli olan Visual Studio 2019 gibi araçları kuramıyor ve Blazor framework’ünü denemek istiyorsanız online olarak hizmet veren Blazor editörünü kullanabilirsiniz.

🌍 Site : https://blazorfiddle.com

🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

🏳 Online Proje: Evet

📃 MatBlazor

logo

.Net’in yeni gözde frameworklerinden biri olan Blazor’da Material Design tasarımlarını kullanabilmek için oluşturulmuş Blazor componentlerini kolayca kullabilmek için bu paketi kullanabilirsiniz.

🌍 Site : https://www.matblazor.com

🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

🏳 Online Proje: Evet

Geliştirici Bülteni 12 içeriklerimiz de bu kadardı, bültenlerimizi  ve makalelerimizi almak için sitenin açılışındaki Abonemiz Olun! ekranında çıkan yere mail adresinizi yazın ve hemen abone olun en yeni bilgilerden mahrum kalmayın!

Diğer Bültenler


✍ Geliştirici Bülteni 11 ile ilgili olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Geliştirici Bülteni 11 bültenimizi sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki bültende görüşmek dileğiyle.

5/5 - (7 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et