Geliştirici Bülteni 2

Bu bültende yine birbirinden güzel site, kütüphane ve araçlar ile sizlerleyiz.

Geliştirici Bülteni 2

📄 ag-Grid

Projelerimizin çoğunda grid yapılarını kullanıyoruz ve verileri kullanıcılara sunmada her zaman tercih edilen yapı oldu ve olmayada uzun bir süre devam edecektir haliyle bu kadar sık kullanılınca piyasada grid konusunda birçok kütüphane mevcut ve her geçen gün yenileride eklenmeye devam ediyor bunlardan biride artık ag-Grid kütüphanesidir açıkçası ben özellikleri çok beğendim piyasadaki tüm grid’lerin özelliklerini alıp üzerinede birçok özellik eklediğini gördüm açıkçası benim beğenimi kazandı sizinde gözatmanızı öneririm.

🌍 Site: https://www.ag-grid.com/


📄 Draw.io

UML, Tables, Flow, Chart, Network, Maps v.b. birçok çeşit diagram’ı online ve tamamen ücretsiz olarak oluşturup cloud hesaplarınızda saklayabilirsiniz.

🌍 Site: https://www.draw.io/


📄 Yuml.me

Makale yazarken, Sunum hazırlarken yada rapor hazırlarken bazı şemaların birbirleriyle olan ilişkilerini göstermek için çeşitli tootl’lar kullanırız ama bazen bu diagram/şem’ları hazırlamak için zaman bulamayabiliyoruz bu işten aynı şekilde zaman bulamayıp işi daha pratik hale döken bir abimiz online bir araç oluşturmuş ve şemayı oluşturmak için url’den parametreler vermek diagram’ın oluştması için yeterli oluyor altta url ile oluşturulmuş diagram’lar yer alıyor.

Sınıf

[Kullanıcı]

Basit Birleştirme

[Musteri] >[Fatura Adresi]

Detaylı Sınıf Tanımı

[Kullanici|+Ad+;Soyad;+Sifre;|+Giris();+Cikis()]

Daha birçok örnek için alttaki linkten yuml.me adresine gözatabilirsiniz.

🌍 Site: https://yuml.me/


JustAssembly

Geliştiriciler olarak bazen dll’ler içerisindeki kodlara bakma ihtiyacı duyarız yada sırf meraktan bakmak isteriz bu durumda DeCompile araçları kullanırız piyasada birçok DeCompile aracı bulunmakta ben şimdiye kadar en uzun süre dnSpy aracını kullandım ama bugünlerde Fiddler’ın yapımcılarından olan Telerik ekibi yine ücretsiz bir araç olan JustAssembly aracını yayınlamışlar. Öne çıkan bazı özellikler şöyle;

  • Farklı path’lerde aynı assembly dosyalarını gördünüz ama oluşturulma tarihi, güncellenme tarihi yada boyutu farklı eğer assembly’lerinizde versiyonlama kullanmıyorsanız o zaman burada yapacağınız şey JustAssembly’inin en iyi özelliklerinden biri olan Diff özelliğini kullanarak assembly’lerin farklarına gözatabilir hangisini kullanacağınıza karar verebilirsiniz.
  • dnSpy’da sıkça kullandığım özelliklerden biri olan düzenlemeyi yapıp VisualStudio’ya ihtiyaç duymadan Compile edip tekrar dll dosyasını düzenlediğim şekilde alabilmeme olanak sağlayan aynı özellik mevcut. Böylelikle ufak düzenlemeler ile çok fazla zaman kaybetmeden compile işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

🌍 Site: https://www.telerik.com/justassembly


ClippingMagic

ClippingMagic ile bir nesnenin arkaplanını photoshop aracı ile ayırmanın ne kadar zahmetli olduğunu çeken bilir bu işi çok basit olarak online servis haline getirenleri kutluyorum çözünürlüğü düşük görsellerin üzerinde bile başarılı sonuç verdiğini gördüm.

🌍 Site: https://clippingmagic.com

5/5 - (3 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et