Geliştirici Bülteni 7 – Haftalık Geliştiriciye Özel Gelişmeler

Geliştirici Bülteni 7 ‘de yine dolu dolu taze içerikler ile karşınızdayım bülten konuları özetle şirketlerin yeni personel işe alma süreçlerinde artık sıklıkla kullandıkları ve personel bilgisini ölçmeyi amaçlayan online test araçlarına alternatif olabilecek güçlü bir aracı göreceksiniz ayrıca hepimiz grafiker olsakda olmasakda grafik ile alakalı işlere iş gereği yada kişisel olaarak girebiliyoruz ve bu ihtiyacı karşılamak için çoğu zaman makinemizde photoshop veya bir grafik düzenleme aracı olmayabiliyor bu durumda size önereceğim online grafik oluşturma-düzenleme aracı ile hızlı bir şekilde grafiklerinizi oluşturabileceksiniz, bülten içerisindeki diğer konular için makale devamına gözatınız.

📂 Geliştirici Bülteni 7 – Haftalık Geliştiriciye Özel Gelişmeler

Geliştirici Bülteni 7 - Haftalık Geliştiriciye Özel Gelişmeler

📃 Typora

Masaüstünden markdownlarınızı yönetebilecek bir araç ihtiyacınız varsa o zaman Typora aracı tam olarak ihtiyacınızı karşılayabilir tasarım olarak çok sade olan bu editörü seveceğinizi düşünüyorum.

🌍 Site: https://typora.io/
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

📃 Devhints

Geliştirme esnasında kullandığınız dil, kütüphane yada yazılım ile ilgili kod bilgisi veya kısayol tuşları hakkında bilgiye hızlı olarak erişmek için için kullanabileceğiniz bu online site ile birçok faydalı bilgiden istifade edebilirsiniz.

🌍 Site: https://devhints.io/
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

📃 SlackEdit

Markdown için kullanabileceğiniz en başarılı online araçlardan biri olan SlackEdit ile kolayca markdown yazabiliriz ve çıktısını anlık olarak görebilirsiniz. Html editör gibi toolbar’a sahip, google hesabınız ile giriş yapıp markdown’larınızı isterseniz cloud olarak tutabilir ve istediğiniz zaman düzenleyebilirsiniz.

🌍 Site: https://stackedit.io/
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

📃 HTTPie

curl alternatifi komut satırı http client aracı olan bu tool ile daha hızlı olarak ve anlaşılır rekli çıktısı sayesinde http istekleri oluşturabileceksiniz. Daha önce curl ile nasıl istekler oluşturulduğunu JSON Server ve JSONPlaceholder Fake REST API Servisleri ile Çalışmak adlı makalede anlatmıştık. Ama HTTPie ile çok daha basit sözdizimi kullanarak renkli ve anlaşılır komut satırı çıktıları ile çalışacaksınız altta macos ortamında bash aracında hem curl hemde httpie komut satırı aracı ile aynı adrese yapılan put isteği için yazılan sözdizimi ve çıktısı için örnek verilmektedir. Karar sizin  🙂

httpie2

Linux, macOS ve Windows ortamlarından bu aracı kullanabilirsiniz kurmak için uygulayacağınız adımlar https://httpie.org/doc#installation adresinde yer almaktadır.

🌍 Site: https://httpie.org/
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

📃 Flutter

Eğer cross platform olarak mobil uygulama geliştirme merakınız varsa ve bunu native diller olan java, kotlin, swift, objective-c gibi yeni diller öğrenmeden sadece flutter için dart dilini öğrenip hızlı bir şekilde  her iki platforma çıkabileceğinizi söylesek ne dersiniz? Biliyorum zaten Cordova, Xamarin, React Native, Native Script gibi araçlar bunu yapıyordu yeni birşeymiş gibi neden pazarlıyorsun diyebilirsiniz ama şimdiye kadarki tüm cross-platform çözümleri hep araya bir araç yada köprü sokarak render işlemini yapıyordu ama şimdi Flutter ile direkt olarak native çıktı alabileceksiniz ve flutter’ı diğer cross platform’lardan ayıran en büyük özellikde budur.

Bende mobil uygulama geliştirme meraklısı biri olarak sırasıyla Cordova, Xamarin Traditional, Xamarin Forms, React Native yollarından geçtim ama şuan flutter detaylarını öğrenip bundan sonraki mobil uygulamalarım için flutter ile yola devam etme düşüncem var. Takım tutar gibi dil yada kütüphane bağımlısı olmayıda, aç gözlü gibi her çıkan kütüphaneye yada dile atlamayıda sevmem o yüzden eğer yeni çıkan dil yada kütüphane mevcutta kullandıklarımın üstüne ciddi olarak birşey eklediyse o zaman tercih sebeplerim ve geçiş yapma sebeplerim arasına girmiş olur. Şuan ben de flutter için dökümanlara gözatıyorum sonraki günlerde flutter iler ilgili makale serisi yayınlamayı düşünüyorum.

🌍 Site: https://flutter.io/
🏳 Türkçe Dil Desteği: Mevcut Değil

Geliştirici Bülteni 7 içeriklerimiz bu kadardı, bültenlerimizi  ve makalelerimizi almak için sitenin açılışındaki Abonemiz Olun! ekranında çıkan yere mail adresinizi yazın ve hemen abone olun en yeni bilgilerden mahrum kalmayın!

Diğer Bültenler


✍ Geliştirici Bülteni 7 ile ilgili lütfen olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Geliştirici Bülteni 7 bültenimizi sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki bültende görüşmek dileğiyle.

5/5 - (4 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et