MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama

MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama, Windows’un Environment Variables(Ortam değişkenleri) yönetimi oldukça basit ve anlaşılır bir durumda iken MacOS’da bunu ayarlamak biraz sancılı geldi ama asıl yöntemi öğrendikten sonra oldukça kolay olduğunu gördüm benim gibi MacOS’da can çekişmeyin diye bu çerez niyetine sorun-çözüm makalesini yazmaya karar verdim.

MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama

Normalde biliyorsunuzki alttaki gibi kolayca Windows içerisinde ortam değişkenlerini yönetebiliyoruz.

MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama

Buna benzer yada farklı bir GUI ile MacOS içerisinde Path’leri yönetemiyoruz. Herhalde developer yada gelişmiş işlemler kategorisine girdiğinden bu tür Path ayarlama işlemleri v.s. hiç GUI yapmayalım bu işlemi yapacak kişinin azda olsa araştırma yeteneği vardır herhalde düşüncesi ile koymadı 🙂

Şaka bir yana bu işlemi normalde alttaki gibi Path ayarlama işlemi yapıyordum fakat komut satırını kapatıp açtığımda ortam değişkenlerine tanımladığım bu Path uçmuş oluyordu. Bu durum bir süre sonra oldukça sinirimi bozmaya başladı bende kalıcı olarak nasıl ayarlanabileceğini araştırırken alttaki ufak tek satırlık kodu buldum ve gerçekten bir daha Path sorunu yaşamadım. Peki ne gibi bir işlemde sorun yaşadım şöyleki üstteki görselde 5.madde ile işaretlediğim kısımda C:\flutter\bin dizinini görüyorsunuz bu dizinin MacOS tarafındaki ayarladığım dizin karşılığı ise /Developer/flutter/bin ‘dir

/Developer/flutter/bin dizinini Path’e kaydetmek için kullandığım ilk kod şöyleydi.

export PATH=”$PATH:~/scripts”

Üstteki bu kod komut satırını kapatmadığınız sürece ihtiyacınızı görüyor fakat komut satırını kapatıp tekrar açtığınızda flutter… komut satırı aracına tekrar erişemediğinizi denerseniz göreceksiniz. Peki çerezlik niyetine hazırladığım bir ton laf döktüğüm ve bir türlü sadede gelemediğim bu çözüm kodu ise tam olarak şu şekildedir.

echo ‘export PATH=$PATH:/Developer/flutter/bin/’ >> ~/.bashrc
echo ‘export PATH=$PATH:/Developer/flutter/bin/’ >> ~/.profile
echo ‘export PATH=$PATH:/Developer/flutter/bin/’ >> ~/.bash_profile

Üstteki kodları çalıştırdığınızda artık kalıcı olarak /Developer/flutter/bin altındaki flutter… komut satırı aracını kullanabileceksiniz ben bu araç üzerinden makaleye ait senaryoyu kurguladım ama sizin ihtiyacınız farklı araçlar olabilir o yüzden makale içerisindeki /Developer/flutter/bin yolunu kendi ihtiyacınız olan ve komut satırından erişmek istediğiniz aracın dizinini girmeyi unutmayın.

📚 İlgilenebileceğiniz Diğer Makaleler


✍ Lütfen “MacOS İşletim Sisteminde Kalıcı Path Ayarlama” makalesi için olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗 Sosyal medya kanallarından makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋 Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (2 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et