Flutter Önerilen Paketler Güncel Listesi

Flutter Önerilen Paketler, Artık flutter için yeterince tecrübe edinmişken ve uygulamalar ortaya çıkarmışken sizlerle uygulama oluşturmada ne tür paketler kullandığımı paylaşmak istedim.

Flutter Önerilen Paketler Listesi

Flutter Önerilen Paketler Listesi

shared_preferences

Genellikle her uygulama içerisinde ayarlar kısmı olur bu ayarlar kısmındaki kullanıcı tercihleri çok özel tercihler olmadığından cihazda disk üzerinden herhangi bir dosyaya şifresiz olarak yazma ve okuma işlemi gerçekleştiririz. Tam olarak bu ihtiyacın cross_platfrom olarak karşılanması için kullanılabilecek paketler biridir.

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/shared_preferences


url_launcher

Uygulama çalışma zamanında bir link üzerinden siteyi açmanız gerekti ve webview içerisinde v.s. değilde bağımsız olarak telefonun link açmak için uygun uygulamaları arasından herhangi biri ile açmak istiyorsunuz örnek olarak Google Chrome tarayıcısından açılmasını istiyorsunuz yada diğer tarayıcılardan bu durumda linkleri uygulama dışında açabilmek için kullanabileceğiniz küçük ama kullanışlı paketlerden biridir. Bu arada sadece web sitelerine yönlendirme işlemi değil mail gönderimi için, telefon numaralarının aranabilir olması için. yada mail adreslerine email gönderimi için link oluşumları otomatik sağlanır. Altta görebileceğiniz örnek kod bloğunda ekranın ortasına bir button ekleniyor ve bu buttonun tıklanma olayında linkin sistem tarafından açılmasını sağlayacak bir uygulama olup olmadığının sorgulanması için canLaunch sorgulaması yapılıyor eğer true cevabı dönerse sayfanın açılışı gerçekleştiriliyor.

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/url_launcher


flutter_webview_plugin

Mobil uygulamalarda en sık kullanılan özelliklerden biri webview bileşenleridir bu bileşen sayesinde web sitelerini göstermek ve web siteleri üzerinde işlemler yapmamız gerektiği durumlarda sıkça kullanırız. Flutter tarafında da webview kullanmak için bu paketi kullanabilirsiniz.

Paket Adresi: https://pub.dartlang.org/packages/flutter_webview_plugin


webview_flutter

Farklı bir mobil uygulamamda kullandığım webview bileşenidir.

flutter_linkify

Bu paket tam olarak şu işe yarıyor kullanıcıya gösterdiğiniz bazı metinler arasında kullanıcının tıklamasını istediğiniz linkler yer alabiliyor ama text olarak ve kullanıcıya genellikle mobil uygulamadan metinler kopyalama özelliği de verilmiyor bu durumda kullanıcı tıklayamadığı ve kopyalayamadığı bir linke nasıl erişebilir? İşte tamda bu ihtiyaçtan yola çıkarak geliştirilmiş olan linkify adlı paket ile metin içerisinde algılanan metin linkler otomatik olarak tıklanabilir linklere dönüştürülüyor.

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/flutter_linkify


barcode_scan

Mobil uygulamanız içerisinde barkod okuma gibi bir ihtiyaç durumunda çok hızlı okuma işlemi yapabilen bu paketi kullanmanızı tavsiye ederim.

Özellikler

  • 2D barkodları okutulabiliyor
  • QR kodları okutulabiliyor
  • Okuma esnasında flaş yönetilebiliyor
  • İzin yönetimi

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/barcode_scan


http

Http request işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz başarılı paketlerden biridir. Altta örnek olarak bir get isteğinin nasıl yapıldığı ile alakalı örnek kod bloğunu görebilirsiniz.

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/http


intl

Eğer çoklu dile sahip bir uygulamanız varsa ve bu uygulama içerisinde dillere göre tarih-saat, sayı ve çoklu dil gösterimi gibi işlemleriniz yer alıyorsa işte tamda bu durumlar için kullanmanız gereken paketlerden biri olan intl adlı paket ile bu ihtiyaçları gönül rahatlığı ile karşılayabilirsiniz.

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/intl


flutter_launcher_icons

Uygulama simgelerinin tüm ekran çözünürlüklerine göre ayarlanması uzun zaman alabiliyor özellikle de ios tarafında bu işi çok pratik hale getiren bu paket ile kolayca ios ve android platformu için tüm çözünürlüklere özel simge oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Paket Adresi: https://pub.dev/packages/flutter_launcher_icons

Örnek Kullanım

pubspec.yaml dosyası içerisinde alttaki gibi tanımlamayı yapın.

Üstteki kodda otomatik olarak ios ve android işletim sistemlerinde ekran çözünürlüklerine göre tekrar ölçeklendirilecek olan yüksek çözünürlüklü görselime ait yolu image_path özelliğine girdim ve sonrasında alttaki kodu çalıştırarak simgelerin otomatik oluşumunu ios ve android tarafında tek komut ile sağlamış oldum.

flutter pub run flutter_launcher_icons:main

Flutter Önerilen Paketler Özeti

Flutter geliştirmelerimde deneyimlediğim ve beğendiğim paketlerin listesini sizlerle bu makale üzerinde paylaşmaya çalıştım.


📚 Flutter Önerilen Paketler Benzeri Makaleler


✍  Lütfen Flutter Önerilen Paketler ile alakalı olumlu-olumsuz tüm görüşlerinizi bana yorum yada mail yolu ile iletmeyi ihmal etmeyin.

🔗  Sosyal medya kanallarından Flutter Önerilen Paketler adlı makaleyi paylaşarak destek olursanız çok sevinirim.

👋  Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

5/5 - (3 votes)

Murat Öner sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et